Rainbow page separator

Výlet romantickým údolím Losenického potoka

Čtvrtek, 18. srpna 2011

I přesto, že Losenický potok a okolí vesniček Pořežín, Nové Dvory a Velká Losenice nejsou příliš známé turistické lokality, určitě stojí za návštěvu. udolim-losenickeho-potokaNabízejí terénně nenáročnou procházku různorodou a krásnou krajinou. Trasu, jejíž osu tvoří Losenický potok, je ideální zahájit v obci Nové Dvory. Ta se nachází při hranici okresu Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod. Ze Žďáru sem jedenáctikilometrová cesta autem trvá zhruba čtvrthodinku. Do obce jezdí i autobus a necelé dva kilometry od vsi je i vlaková zastávka Nížkov.

Po cestě z Nových Dvorů je třeba sledovat žlutou značku. Ta turisty vyvede z vesnice ke zmiňovanému Losenickému potoku.Obzvláště na jaře je tato trasa velmi oblíbená, vodní tok totiž lemují jasně žluté blatouchy a orseje. Malebné údolíčko, jímž se říčka klikatí, zavede návštěvníky až ke starobylé tvrzi a mlýnu, původně hamru. Cesta dále pokračuje k okraji vesničky Pořežín a poté do Velké Losenice. Žlutá značka je tady zároveň součástí místních cyklistických a vycházkových okruhů. smirci-kamen-v-loseniciSamotná Velká Losenice nabízí kromě možnosti občerstvení také prohlídku několika pamětihodností. Najít tam lze smírčí kámen, několikero Božích muk a také kostel Jakuba Staršího, který celé obci dominuje. U kostela stojí také kostnice. Vchod do ní je v letním období kryt pouze mřížemi, návštěvníci proto mohou dovnitř nahlédnout. Kosti jsou vyskládány do dvou sloupů, mezi nimi je oltář.

Zpět do Nových Dvorů se lze dostat po silničce, která vede do Pořežína (směr Ronov nad Sázavou). Jedná se o klidnou a minimálně yužívanou komunikaci, která navíc v některých svých částech nabízí nádherné výhledy do krajiny. Projdou-li turisté Pořežínen, na konci vsi je čeká informační panel a také posezení a stojan na kola. Právě tady se musejí vydat doleva po asfaltové cestě, které je zavede až do Nových Dvorů. Méně zdatní chodci si mohou trasu i výrazně zkrátit. Do Pořežína lze odbočit již z údolí Losenického potoka v místech, kde se žlutá turistická značka kříží s červenou.

Kilometrů celkem: 9 km, v případě zkrácené trasy cca 4,5 km
Náročnost: lehká
Orientace v terénu: snadná, většina trasy po značených trasách