Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, výstava, fotograf, Frendl
Rainbow page separator

Výstava žďárského fotografa ukazuje i neznámé snímky

Pondělí, 18. Únor 2013

vilem-frendl vilem-frendl2Žďár nad Sázavou / Až do 14. dubna bude v Regionálním muzeu ve Žďáře nad Sázavou k vidění výstava fotek proslulého žďárského fotografa Viléma Frendla, jenž by se letos dožil sta let.Pracovníci muzea výstavu připravili společně se členy Frendlovy rodiny. „Mezi snímky Viléma Frendla jsou k vidění proměny města Žďáru a jeho okolí od první republiky do 21. století, vážné i nevážné portréty jeho obyvatel, snímky z posledních dnů 2. světové války, krásy okolní krajiny i fotografie z jeho rodinného alba, přičemž některé snímky veřejnost uvidí vůbec poprvé,“ uvedl Miloslav Lopaur ze žďárského muzea.

Kromě fotografií výstava zahrnuje také některé z fotoaparátů Viléma Frendla, retušovací pult a otočnou židličku z jeho fotoateliéru či různé zvětšovací přístroje.

Vilém Frendl se narodil ve Městě Žďár 28. května 1913. Původně chtěl být holičem, nakonec ho ale jeho rodina poslala do Brna, kde se mohl zdarma vyučit fotografem. Fotografování ho začalo bavit, projevil se jeho přirozený talent k této činnosti a z práce se mu stal koníček na celý život.

Živnost si ve Žďáře Vilém Frendl otevřel 1. května 1934 pod kostelem, o rok později se pustil do stavby domu v Horní ulici – v roce 1939 tam už měl i fotoateliér. V 50. letech 20. století o svoji živnost přišel a přešel pod komunální služby.

K soukromému fotografování se ale ještě na dva roky vrátil v roce 1968, když se politické poměry v tehdejším Československu dočasně uvolnily.

Poté setrval v komunálních službách až do důchodu, do kterého odešel v roce 1973. V penzi pak Vilém Frendl až do roku 1989 pracoval jako fotograf v úřadě v Novém Veselí, později fotil už jenom příležitostně, a to téměř až do své smrti v prosinci 2007.