Rainbow page separator

Za dotační peníze zlepší kvalitu vody a pořídí hasičům auto

Sobota, 5. května 2018

Sázava / Dotaci ve výši osmdesát procent nákladů letos využijí v Sázavě na technologii odstraňující mangan a železo z pitné vody. Tamní nový vrt má sice dostatek vody, ale obsahuje více těchto prvků. „I po smíchání s vodou ze studní je obsah manganu a železa na hranici přípustnosti,“ informoval starosta Sázavy František Ledvinka s tím, že náklady na novou technologii jsou vyčísleny na více než 800 tisíc korun.
Další přislíbená dotační pomoc, a to hned ze dvou zdrojů, výrazně pomůže sázavským dobrovolným hasičům k novému dopravnímu automobilu. „Část financí poskytne ministerstvo vnitra, a to 450 tisíc korun, a 499 tisíc máme obdržet z krajského úřadu. Celkové náklady na pořízení automobilu budou 982 tisíc korun,“ upřesnil starosta.
Do konce června chtějí v Sázavě podat také žádost o podporu z programu obnovy Vysočiny. Pokud budou úspěšní, využijí peníze na opravu a údržbu aktivační nádrže čistírny odpadních vod. To by mělo vyjít na asi 200 tisíc korun, přičemž dotace by pokryla zhruba polovinu potřebných peněz.