Rainbow page separator

Zástupci Žďáru předají cenu města běžci a maratonci Bradáčovi

Neděle, 23. Srpen 2020

Žďár nad Sázavou / V sobotu 29. srpna ve 13 hodin zástupci žďárské radnice v prostorách Staré radnice ocení letošního nositele Ceny města Žďáru nad Sázavou. Stal se jím za své významné zásluhy v oblasti sportu osmdesátiletý běžec a maratonec Alois Bradáč. „Vyrostl jsem na malé vesnici, kde nebyla možnost se sportovně vyžívat, dokonce jsme neměli ve škole ani tělocvičnu, tak mi nezbylo nic jiného než se spoléhat na vlastní nohy. Začal jsem u dálkových pochodů a asi před čtyřiceti lety se dopracoval k běhání. Závodně jsem běhal často, s velkým úsilím a skoro všechno jsem si musel platit sám. Na běžeckou řeholi s odstupem věku v dobrém vzpomínám. Od doby, co jsem starší, tak si myslím, že nezáleží na tom, jak rychle běžíš, vždycky totiž porazíš ty, kteří jen sedí doma na gauči,“ vyjádřil se Alois Bradáč.
Žďárský sportovec se v průběhu své činnosti zúčastnil tisíců závodů. Je držitelem titulu Mistr Evropy veteránů ze silničního běhu na Maltě a získal 3. místo v Austrálii na olympijských hrách veteránů.
Cena města Žďáru nad Sázavou je udělována od roku 2016 na základě podnětů veřejnosti za významné zásluhy nebo mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím, které znamenaly záchranu života nebo zdraví obyvatel. První Cenu města Žďáru nad Sázavou obdržela rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhou získala v roce 2017 Jaroslava Doležalová, která v době druhé světové války ukrývala židovskou holčičku. Třetím oceněným byl zakladatel žďárského pěveckého sboru Žďáráček – sbormistr a pedagog Jiří Libra, loni šlo o žďárského fotografa Viléma Frendla, oceněného in memoriam, který půl století dokumentoval proměny Žďáru.