Rainbow page separator

Žďár chystá ubytovací kapacity pro obyvatele Ukrajiny

Středa, 2. března 2022

Žďár nad Sázavou / Způsoby pomoci nejenom partnerskému Chustu, pokud to bude potřebovat, ale i dalším obyvatelům Ukrajiny stižené válečným konfliktem aktuálně připravuje žďárská radnice. Po dohodě s příspěvkovými organizacemi nabídlo město turistickou chatu ve Skleném a ubytovací zařízení pro sportovce v zimním stadionu. Turistická chata poskytne ubytování ve čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením až 34 lidem, zařízení pro sportovce 35. „Chceme, aby byla pomoc efektivní, a proto musí být organizovaná. Jsme v kontaktu s neziskovými organizacemi, státními institucemi i místními firmami. Naše role je v tuto chvíli koordinační a informační,“ uvedl žďárský starosta Martin Mrkos.
Město také řeší možnost využití dvou šestilůžkových chat u Pilské nádrže a ubytovacích kapacit v Hotelovém domě Morava. Radnice rovněž nabídla prostory pro chystanou sbírku Českého červeného kříže a spolupracuje s oblastní charitou. „Oslovili jsme zástupce partnerského města Chust s dotazem, jakou konkrétní pomoc jim můžeme nabídnout. Odpověď zatím nemáme. Zároveň na webu sdílíme poptávku z Ministerstva obrany ČR na hmotnou pomoc,“ dodal starosta.
Ukrajinský Chust se partnerským městem Žďáru stal 27. října 2017. Smlouva o spolupráci byla podepsána starostou Chustu Volodymyrijem Pavlovičem Kaščukovem a tehdejším žďárským starostou Zdeňkem Navrátilem. Okresní město ležící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny je tradicí spojeno s prvorepublikovým Československem, jehož bylo coby Podkarpatská Rus součástí.