Rainbow page separator

Žďár začaly propagovat různobarevné síťovky s příběhem

Čtvrtek, 2. Červen 2016

Žďár nad Sázavou / Jako dárek ze Žďáru s odkazem na tradici síťování se nově představila oblíbená taška-síťovka. Ta byla ve městě vynalezena v roce 1926 Vavřínem Krčilem ze Stržanova. „Síťovka jako propagační předmět doplní sochu „síťovkového muže“, která bude na spodní část náměstí umístěna po skončení rekonstrukce,“ vyjádřil se starosta Žďáru Zdeněk Navrátil.
Síťovky v několika barevných provedeních zatím žďárská radnice objednala v počtu 450 kusů. „Našel se výrobce, je to poměrně mladá firma, která vyrábí produkt Česká síťovka, kde nám zhotovili speciální edici. Přímo na etiketě je vyznačeno, že taška pochází z města svého vzniku, včetně krátké legendy o Vavřínu Krčilovi,“ sdělil starosta.
Vavřín Krčil (1895 – 1968) nejdříve obchodoval s vlasovými síťkami, které byly do 20. let 20. století ve velké oblibě, a právě na Horácku bylo domácí síťkování od konce 19. století značně rozšířeno. Později vymyslel a začal vyrábět tašky z umělé hedvábné příze – síťovky. Ty si mezi zákazníky získaly velikou oblibu a Krčil síťovky různých typů vyvážel do celého světa. Vynález si ale nenechal patentovat, takže posléze se síťovky začaly vyrábět i v zahraničí.