Rainbow page separator

Zvony by se měly na Zelenou horu vrátit ještě letos

Pondělí, 10. Srpen 2015

Zelená hora Žďár nad Sázavou, Santini, UNESCO

Žďár nad Sázavou / Nikoliv o blížící se srpnové diecézní pouti rodin, ale až o něco později se do poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře po tři čtvrtě století navrátí zvony. „Přáli jsme si, aby to bylo na pouť rodin, to však nakonec nestihneme. Zdržení ale zřejmě nebude tak velké, takže k navrácení zvonů by mohlo dojít ještě letos,“ uvedl duchovní žďárské „zámecké“ farnosti Vladimír Vojtěch Záleský.
Nové zvony mají být tři a budou zasvěceny svatým Cyrilu a Metodějovi, Zdislavě a Vojtěchovi. Vytvoří je zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek ze Zbraslavi. Taktéž předchozí zvony byly dílem firmy Manoušek. Na pořízení zvonů farnosti rovněž přispívají dárci, podporuje je například společnost ŽĎAS i žďárská radnice.
V areálu kostela svatého Jana Nepomuckého původně bývalo pět zvonů, ale po požáru v roce 1784 a provizorní opravě objektu mohly být instalovány jenom tři. Zvony ze Zelené hory byly zrekvírovány za první světové války, nové tři pak byly odlity v roce 1926. I ty ale později padly za oběť potřebám druhé světové války.