Žďár nad Sázavou, katalog firem, restaurace, penzion, Táferna, denní menu
Rainbow page separator

Penzion – Restaurace TÁFERNA

www.taferna.cz

OLYMPUS DIGITAL CAMERATÁFERNA – Penzion – Restaurace

Budovu hostince dal postavit už v roce 1720 opat místního cisterciáckého kláštera. Rodině současného majitele patří hostinec od roku 1840.

RESTAURACE

V restauraci se podává tradiční domácí kuchyně. Restaurace Táferna je zařazena do projektu STEZKY DĚDICTVÍ – PRŮVODCE DOBRÝMI RESTAURACEMI. Mezi speciality patří např. cmunda se zelím a uzeným masem, domácí lívance s tvarohem či šulánky s mákem.

taferna-restaurace-1Restaurace má kapacitu 45 míst a jídelna 40 míst. Stylové prostředí dodává pohodu pro posezení s přáteli nejen u dobrého jídla, ale i u dobrého piva. V letních měsících je v provozu venkovní zahrádka.
Zajišťujeme celodenní stravování pro veřejnost v restauraci a jídelně penzionu. Restaurace je v provozu jako kuřácká a jídelna je nekuřácká.

Jídelna slouží i jako oddělený salónek – možné využít pro oslavy, svatby, školení a různé prezentace.

taferna-ubyt-pokoj-1Jídelní lístek       Denní nabídka

Čepujeme:

 • Rebel 10°
 • Rebel 12°
 • Zlatopramen 11°,
 • Zlatý Bažant 12°

UBYTOVÁNÍ
Zveme Vás na celoroční dovolenou do útulného rodinného penzionu situovaném v krásném a klidném prostředí Českomoravské vysočiny, v ekologicky nejčistší oblasti České republiky. V blízkosti se nachází památka UNESCO Žďár nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého, v zámku Muzeum knihy a kolem mnoho rybníků a krásné přírody.

Jsme penzionem rodinného typu, každý pokoj má své sociální zařízení a sprchu. Na každém pokoji je internetové připojení (kabel a wifi).

Ubytovací kapacita – celkem pro 21 osob

Kapacita ubytování:

 • 4 pokoje se třemi lůžky a možností přistýlky
 • 1  pokoj se třemi lůžky
 • 1 pokoj se dvěma lůžky

Ubytování – cena za osobu a noc:

 • Osoba / lůžko 420,- Kč
 • Při obsazení pokoje 1 osobou také 420,- Kč

Ubytování pro Vaše domácí mazlíčky je možné pouze za poplatek a po předchozí dohodě.

V penzionu je možnost celodenního stravování jak v restauraci tak v jídelně. Restaurace je kuřácká a jídelna je oddělená místnost jako nekuřácká. Tato jídelna je používána ke snídaním pro ubytované. Cena snídaně pro 1 osobu je 80,- Kč.

Upozorňujeme, že v prostorách ubytování v penzionu platí zákaz kouření.

Budova penzionu je zapsána jako kulturní památka a nesplňuje tedy ubytování pro osoby se zdravotními problémy, není bezbariérově přístupná. Ubytování v penzionu je po schodech do 1. patra.
Parkování bezprostředně u penzionu a zdarma.

wifiPenzion – Restaurace TÁFERNA

Santiniho 38/4

591 02 Žďár nad Sázavou

Tel.: +420 566 623 121

E-mail: info@taferna.cz

Web: www.taferna.cz

Provozní doba:

 • po – čt    10:00 – 22:00
 • pá – ne    10:00 – 23:00

taferna-historieTÁFERNA Penzion – Restaurace

Budovu dnešní restaurace Táferny dal postavit opat cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou Václav Vejmluva kolem roku 1720. Opat Václav Vejmluva byl synem sládka pivovaru v Brně v klášteře u cisterciaček. Do našeho hostince proto pivo zasílal otec opata a on sám osobně chodil pivo ochutnávat, aby mělo dobrou kvalitu. Tento hostinec tedy patřil k cisterciáckému klášteru a sloužil jeho potřebám. Fungoval jako ubytovna a hospoda pro italské stavební dělníky, kteří stavěli pod vedením stavitele Jana Santiniho v r. 1719 – 1722 chrám sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. V době stavby chrámu dostávali zde stavebníci pivo zadarmo.

taferna-vyucni-listO stavbu naší restaurace se tedy zasloužil opat Václav Vejmluva – byl velmi vzdělaný a miloval umění. Jeho zásluhou u nás ve Žďáře vznikla světová památka, vrcholné umělecké dílo Jana Santiniho  kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vysvěcen 27. září 1722 – zapsaný do seznamu památek Unesca.
Z této doby také pochází název restaurace Táferna – vzniklo zkomolením z italského názvu taverna ( v překladu hospoda ).

Po dostavbě Zelené Hory sloužila ještě restaurace Táferna cisterciáckému  klášteru do r. 1791 – kdy byl klášter zrušen. Po zrušení kláštera přešla restaurace Táferna do majetku šlechty a sloužila jako zájezdní hostinec. Nejdříve jej šlechta pronajímala a potom si náš pra pra prapradědeček v r. 1840 hostinec koupil do vlastnictví. Hostinec provozovala rodina do r. 1952. Do roku 1972 zde pouze bydlela a od r. 1996 je po restituci zpět majetkem rodiny a provozován jako restaurace.
Rarita – výuční list dědečka spolumajitelky restaurace

TÁFERNA Penzion – Restaurace