Rainbow page separator

IVAN KRÁL – koncert

Městské divadlo Žďár nad Sázavou

IVAN KRÁL – koncert
Neděle 23. září 2018, od 19:00
Městské divadlo Žďár nad Sázavou

Vstupné: 520,-Kč

Ivan Král
Předkapela Fuga

Společně se svým bratrem Pavlem a rodiči emigroval do New Yorku v roce 1966. Jeho otec Karel Král zde pracoval jako překladatel pro ČTK. Zde nejprve pracoval pro vydavatelství Apple Records a během toho se také věnoval aktivnímu hraní ve skupině Luger. Později se stal členem skupiny Blondie, ale nedlouho po svém příchodu odešel. V roce 1975 se stal členem doprovodné skupiny zpěvačky Patti Smith, se kterou nahrál čtyři studiová alba a napsal pro ni řadu písní (například „Ask the Angels“, „Pissing in a River“ nebo „Dancing Barefoot“). Její skupina se rozpadla v roce 1979 a Kral krátce působil ve skupině Johna Calea (z jejich spolupráce vzešlo jen koncertní album Even Cowgirls Get the Blues, které vyšlo až koncem osmdesátých let). Počátkem osmdesátých let byl členem skupiny zpěváka Iggyho Popa, se kterým nahrál alba Soldier (1980) a Party (1981). Na první album Kral nepřispěl ani jednou písní, na druhém je však spolu s Popem autorem osmi písní (například i hitu „Bang Bang“, který později nahrál David Bowie).

Po odchodu ze skupiny Iggyho Popa spolupracoval se zpěvákem Johnem Waitem (hrál na jeho albu Ignition). Později složil hudbu pro několik filmů, jako například Subway Riders (1982) a Bistro (1982). Dále pak pracoval jako producent (například se skupinami Band of Outsiders, The Vipers a Joy Rider) a hrál se skupinou Eastern Bloc, se kterou v roce 1987 vydal stejnojmenné album. Počátkem devadesátých let se začal vracet do Československa, kde pokračoval v práci producenta (Lucie, Mňága a Žďorp nebo Garage). Rovněž vydal několik sólových alb, přičemž s největším úspěchem se setkalo to první, Nostalgia z roku 1995. V roce 1997 nahrál album Alias spolu s Ivanem Hlasem, bubeníkem Davidem Kollerem a baskytaristou Karlem Šůchou.

V roce 1995 o něm režisér Zdeněk Suchý natočil dokumentární film Dancing Barefoot. Ke shlédnutí zde (tolik heslo Ivan Král – Wikipedie)