Rainbow page separator

MegaEvent Santini 2023

Zcela jedinečná akce MegaEvent Santini 2023 začne již v pátek 15. září v samém srdci města Žďáru nad Sázavou, kde ve dvorním traktu secesní perly Veliš dojde k symbolickému zahájení v 18:30. Ještě před tímto setkáním budou mít účastníci možnost komentované prohlídky kostela Nejsvětější Trojice v 17:30, který je také spojen s geniálním architektem Janem Blažejem Santini. Odborný architektonický komentář připraví žďárská historička Lenka Šimo. 

Hlavní program začíná v sobotu 16. září, kdy se na terase žďárského zámku koná setkání turistů a geocacherů „MegaEvent Santini 2023“. Tato akce je vyvrcholením celoročního seriálu 12 akcí „Putování za Santinim“ na místech významných Santiniho staveb po celé ČR, jehož cílem bylo přiblížit dílo význačného českého barokního architekta Jana Blažeje Santini Aichla při příležitosti 300. výročí jeho úmrtí v letošním roce. Projekt připravil KČT, oblast Vysočina připravil společně s KČT, odbor GeoCesty Štoky a za podpory Spolku Putování za Santinim a byl zařazený mezi významné akce KČT v roce 2023. Za kompletní organizací této jedinečné akce stojí Martin Pluhař, otec geocashingových akcí.

Sobotní program bude oslavou Santiniho díla a návštěvníky provede po jeho stavbách ve městě pod památkou UNESCO, poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Registrovaní návštěvníci akce budou mít příležitost navštívit vybrané památky a muzea za snížené vstupné a také se budou moci zúčastnit přednášek pana Stanislava Růžičky, předsedy Spolku Putování za Santinim, které se budou konat od 11:00 a od 14:15 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše.

MegaEvent začíná v 10:00 a pořadatelé zvou k návštěvě nejen turisty a geocachery, ale také zájemce z řad široké veřejnosti, které Santiniho dílo oslovuje a zajímá. K této příležitosti byla vydána datovaná absolventská vizitka, kterou lze získat pouze na této akci, a také další zajímavé sběratelské suvenýry. Ve 13:00 proběhne slavnostní srocení účastníků, na kterém slíbil svou účast hrabě Constantin Kinský a další zajímaví hosté.

Setkání budeš zakončeno v neděli nejprve tzv. CITO eventem, tedy akcí na podporu životního prostředí. Sraz je v 9:00 na parkovišti před zámkem a jednotlivé skupinky se rozejdou do různých směrů města, aby mu ve vybraných lokalitách ulevili od odpadků. V poledne se pak účastníci provedou společný výstup na Zelenou horu od Konventského rybníka, udělají si hromadný snímek a zamávají megaeventu i městu na rozloučenou.