Rainbow page separator

Štěpán Vrbický: Kresby

22. 11. 2023 – 14. 1. 2024 

Horácká galerie 

Vernisáž: středa 22. listopadu 2023 v 17:00

Tvorba Štěpána Vrbického (*1972) není Novoměšťákům neznámá. Poprvé před deseti lety představil svá díla v bytovém ateliéru, který si pronajal v jednom z místních paneláků. Od té doby už tvoří výhradně ve svém ateliéru ve Štarkově.

V regionu vystavoval na skupinových výstavách v Jihlavě, v galerii v Novém Jimramově, kde také pravidelně vede malířský workshop, v Horácké galerii anebo v Café 133 na Komenského náměstí, společně s partnerkou v životě i tvorbě Jitkou Chrištofovou.

Je to však poprvé, co Horácká galerie bude reflektovat jeho dílo samostatně. Štěpán Vrbický studoval na AVU v ateliéru grafiky u Vladimíra Kokolii. Soustředěně zkoumá svět náhodně seskupených věcí, které ho obklopují, a jejich vzájemných vztahů. Detailní kresbou pastelkami na papír a specifickou technikou, která se dá spíše srovnávat s postupy grafiků, odkrývá netušené světlo, které předměty vyzařují do svého okolí. Výstava představí také fragment autorova keramického díla, které odkazuje na postupy tradiční japonské keramiky.