Rainbow page separator

Tvrz vypráví

1.5. - 25.8.2024

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou 

Interaktivní výstava Tvrz vypráví je dedikována letošnímu 90. výročí vzniku Regionálního muzea, které od roku 1993 sídlí v budově tvrze. 

Když se řekne tvrz, mnozí z nás si představí starobylou pevnost střežící okolní krajinu. Problematika tvrzí je ale daleko složitější. 

Návštěvníci se na výstavě seznámí s tím, jakou podobu mohly tvrze mít, jaké funkce plnily i kdo byli jejich obyvatelé. Na výstavě bude samozřejmě věnován prostor příběhu žďárské tvrze. Do staršího období nahlédneme skrze dva její obyvatele, rychtáře Hanuše a správce žďárského panství Matouše Augustina Lejského z Rozenbachu.

Moderními dějinami nás provede časová osa a vizualizace některých interiérů. Na výstavě společně se zaměstnanci muzea spolupracoval výtvarník Lukáš Urbanec, ilustrátorka Magda Smejkalová nebo archeoložka Kateřina Těsnohlídková. Velké poděkování patří dvěma žďárským školám, které se podílely na realizaci výstavy. V Gymnáziu Neumannova Žďár nad Sázavou vznikly čtyři modely různých typů tvrze. 

Studenti VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou vyrobili kovovou konstrukci připomínající lešení, která je součástí architektury výstavy.

Vstupné: plné 70 Kč, snížené 50 Kč (děti do 3 let zdarma, do 6 let 30 Kč), rodinné 200 Kč