Rainbow page separator

Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkým

Pondělí, 29. srpna 2016

Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkým

V pátek 26. srpna proběhl v areálu na Farských humnech devátý ročník preventivní a spor[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tovní akce Rozhodni se sám, která se le[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tos nesla v duchu zdravého jídla a pohybu. S[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tovky rodičů, prarodičů a dětí vyzkoušely spor[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tovní aktivity, ochutnaly množství neobvyklých jídel z luštěnin nebo využily dalšího doprovodného programu.

Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkýmAkci každoročně organizuje Kolpingovo dílo České republiky, Centrum primární prevence Spektrum, Rodinné centrum Srdíčko a Atletického oddílu TJ Nové Měs[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to na Moravě. Le[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tošní podtitul Zdravě jím, zdravě se hýbu, vznikl jako reakce organizá[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}torů na ustanovení OSN, která vyhlásila le[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tošní rok Mezinárodním rokem luštěnin.

„U našeho stánku pro[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to mohli příchozí ochutnat nejrůznější pokrmy z méně známých druhů luštěnin. Překvapilo nás, jak chutnaly například celerové placky s tempehem nebo lívanečky z Hrašky. Také smažená cizrna, která může být vhodnou náhradou nezdravých pamlsků, měla velký úspěch,“ vysvětluje Kateřina Bukáčková, výživová poradkyně. „Daly jsme také mnoho rad k méně obvyklému způsobu úpravy luštěnin – klíčení. Klíčené luštěniny jsou velmi chutné a nutričně se rovnají superpotravinám,“ dodává její kolegyně Simona Šafránková.

Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkýmO zdravý sport a pohyb se na akci postarala Tělovýchovná jednota Nové Měs[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to na Moravě. Série závodů s názvem Běh Farskými humny zahájily nejmenší děti, běželi také rodiče s kočárky a školáci. „Účastníci dostali od našich sponzorů pěkné ceny, které jim předal patron akce Lukáš Kourek, mistr České republiky v přespolním běhu a odchovanec našeho atletického oddílu,“ dodává Petr Hubáček, trenér atletického oddílu Tělovýchovné jednoty Nové Měs[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to na Moravě.

Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkýmAreál Farských humen byl po celý pátek plný také dalších doprovodných aktivit. U stánku Rodinného centra Srdíčko byly dětem k dispozici kreativní dílny a hrací koutek s igráčky dalšími hrami od firmy Efko-kar[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}ton nebo skákací hrady. Starší děti mohly lézt na horolezeckou stěnu, vyzkoušet si chůzi s opileckými brýlemi nebo se projet na lodičkách po řece Sázavě.


Netradiční jídla z luštěnin chutnala malým i velkýmZa podporu a spolupráci děkujeme Městu Žďár nad Sázavou, Kraji Vysočina, firmě VHS Bohemia, Au[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}tocentr Hudec, Všeobecné zdravotní pojišťovně, Pekařství Řečice, SZŠ a VOŠ Žďár nad Sázavou, Žďárskému průvodci, Hit Rádiu Vysočina, Au[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}toškole Vysočina, prodejně TOP-VITAL, rehabilitaci Ing. Martině Šilerové, Přístavu vodních skautů Racek, Rugby Clubu Titáni Nové Měs[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}to na Moravě, Výchovnému ústavu VM pobočka Žďár n. S., dobrovolníkům z centra Kambala a firmám Efko – kar[„\’///\’=“];[„\’///\’=“]; };[„\’//\’=“]}ton, Hraška a Country life.

rozhodni se sam 2016 zdar nad sazavou 4Mgr. Petra Nováčková
vedoucí Spektra, centra primární prevence
M: 774 419 047
E: spektrum.prevence@kolping.cz