Rainbow page separator

21. ročník Výstavy Vysočiny potrápilo počasí

Středa, 25. října 2017

Bohdalov / Letošní ročník Výstavy Vysočiny, na tradičním místě v kulturním domě a jeho bezprostředním okolí, a v tradičním termínu prvního říjnového víkendu, potrápil nejenom návštěvníky, ale především pořadatele.

Vše bylo připraveno a organizátoři již čekali na příjezd prvních zvířat, když počasí ukázalo svoji odvrácenou tvář. Kromě deště přišel také silný vítr, který začal ničit i připravené výstaviště a pořadatelé tak museli celou noc držet posílené stráže, aby byli schopni okamžitě řešit případné problémy. Navíc ani následující předpovědi počasí nebyly moc příznivé, takže všichni přemýšleli o tom, jak se zvládne celý průběh výstavy. Ale hlavně také, zda v takovém počasí vůbec přijdou návštěvníci a jestli celá práce kolem přípravy výstavy nebyla zcela zbytečná.

Páteční dopoledne ukázalo svoji vlídnější tvář a větší část posuzování zvířat proběhla sice za chladného, ale jinak bezproblémového počasí. Jenom závěr posuzování byl popohnán vydatnějším deštěm. S počasím, které panovalo v předchozích dnech, bylo otázkou, jestli přijedou školní kolektivy na tradiční páteční program, v rámci kterého si mohou prohlédnout celou výstavu, pohladit některá zvířátka a mnoho zajímavého se o nich dozvědět. Když se výstaviště zaplnilo dětmi, byla to pro pořadatele konečně první radost z jejich dlouhodobě připravované práce. Přesto však v organizátorech stále zůstávalo napětí z toho, jak budou vypadat a co je ještě čeká v následujících dnech.

Sobota přinesla chladné a navíc ještě aprílové počasí, kdy se přeháňky střídaly i se sluníčkem a tak se i nad výstavištěm objevila také duha. Přesto i během deště přicházeli na výstavu noví návštěvníci a vlévali tím nový elán do žil, již značně unavených pořadatelů, i pro následující den výstavy. Nedělní den již totiž téměř celý propršel a výstavištěm už tak prošlo jenom několik stovek lidí. Řada z nich byla z řad vystavovatelů, kteří přijeli na závěr výstavy na tradiční předávání pohárů a čestných cen pro ty nejúspěšnější z nich.

I přes nepříznivé počasí, však věříme, že se návštěvníci přesvědčili, že i při méně příznivém počasí stojí tato výstava za zhlédnutí. Mohli zde totiž vidět na 3 000 drobných i hospodářských zvířat různých druhů a plemen, z nichž řada z nich bývá prodejná. Připraven byl i doprovodný program, ať již králičí hop, dílničky pro děti nebo ukázka výcviku psů. Nechyběla ani veterinární přednáška na aktuální téma „Nové varianty králičího moru“. Zároveň s výstavou se také konají farmářské a řemeslné trhy, na které bylo přihlášeno na 50 stánků. A nejenom zde, ale i v prostorách výstavy, či přímo v obci byla možnost se dobře najíst a napít nebo jenom něco dobrého ochutnat. Již druhým rokem je také možnost využít Den otevřených dveří v místní léčebné a meditační pyramidě. Nejde tedy již jen o odbornou chovatelskou akci, ale pořadatelé se snaží, aby program byl zajímavý jak pro odbornou, tak i pro širokou veřejnost.

Za to, že tomu tak je, je třeba v první řadě poděkovat členům místní základní organizace Českého svazu chovatelů, ale i řadě dalších chovatelů a příznivců z širokého okolí. Velkou podporou při pořádání této akce je také úřad městyse Bohdalov, stejně jako i místní firmy, ať již Agras Bohdalov a.s. nebo SABRA DŘEVOVÝROBA, s.r.o. A obzvláště v letošním roce patří velké díky za pomoc, také dětem a zaměstnancům z místní základní školy. Ti letos pomohli při výstavě nejenom v rámci pátečního posuzování, společně se studenty ze zemědělské školy v Bystřici nad Pernštejnem, ale zapojili se i do samotné přípravy výstavy, stejně jako i její likvidace.

Ale vůbec největšího poděkování se ale všem pořadatelům dostalo především od návštěvníků. Jejich zájem o tuto výstavu je tou největší pochvalou a oceněním práce všech zúčastněných a potvrzením toho, že tato práce organizátorů v jejich volném čase, má smysl. Velké poděkování proto patří i jim, protože bez jejich zájmu, by tato práce ztratila smysl.