Žďársko, zdarsko, aktuality, Vánoce, výzdoba
Rainbow page separator

Aby se sváteční výzdoba neocitla v plamenech…

Sobota, 10. Prosinec 2011

Žďársko/ ve většině domácností jsou vánoční svátky i celé adventní období spojeny mimo jiné s odpovídající výzdobou. Na stolech hoří svíčky na adventních věncích, na vánočních stromečcích potom svíce a prskavky. Hasiči ale varují před nebezpečím požáru, který mohou takovéto ozdoby způsobit. A pak už následují nejen škody na majetku, ale často i na zdraví nebo dokonce na životech.

„Úplně nejdůležitější je zcela určitě výběr adventního věnce. Pokud bude pouze okrasou na stole a nebudeme svíce na něm zapalovat, pak není čeho se obávat. Už sám výrobce je povinen na věnci uvést, zda je určen pouze k dekorativním účelům, nebo jestli svíce lze zapalovat,“ poradila Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. U dekorací, na nichž se svíčky zapalují, je třeba, aby byly svíce umístěny na nehořlavé podložce či v kalíšku. V jejich blízkosti by se neměl nacházet ani další hořlavý materiál – například stuhy. „Důležitý je i výběr místa, kam věnec položíme. Měl by se nacházet na stabilním místě a pod ním by měla být podložka z nehořlavého materiálu. Zcela nevhodnými místy jsou taková, kde je průvan – například umístění u oken a v blízkosti záclon,“ upozornila Petra Musilová. Dalším nevhodným místem je podle hasičů také blízkost gaučů, sedacích souprav, ubrusů a dalších textilií. Svíčky či věnce se svíčkami není dobré dávat ani do poliček a skříní, neboť tam hrozí rychlé přenesení ohně na nábytek. „Zapálenou svíčku rozhodně nenecháváme bez dozoru, a to zejména v přítomnosti dětí nebo domácích zvířat. Svíčky také řádně zhasínáme a to vždy, když opouštíme domov nebo jdeme spát,“ varovala hasičská mluvčí.

V případě, že přece jen k požáru dojde, doporučují hasiči zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že prioritou jsou lidské životy, ne materiální hodnoty. Požár malého rozsahu začnou lidé většinou hasit sami, důležité je ale kontaktovat i hasiče, a to na lince 150 nebo 112. Povinností člověka je také v případě přítomnosti dalších lidí je před ohněm co nejdříve varovat. „Samozřejmě lze riziko snížit. Takovými účinnými pomocníky v naší domácnosti jsou autonomní hlásiče požáru. Jsou levné a efektivní. V případě požáru nás dokáží velmi rychle vzbudit a na oheň upozornit. Jejich instalace je opravdu jednoduchá,“ dodala Petra Musilová. (zp)