Rainbow page separator

Adventní trhy na náměstí Republiky nakonec budou dva víkendy

Neděle, 6. Prosinec 2020

Žďár nad Sázavou / Nakoupit si na náměstí Republiky vánoční dárky tak, jako tomu bylo v předchozích letech, i letos přece jenom dostanou možnost obyvatelé i návštěvníci Žďáru. V důsledku zlepšující se epidemiologické situace se město rozhodlo uspořádat adventní trhy o víkendech 12. až 13. a 19. až 20. prosince.
Kvůli vládnímu omezení co do množství stánků budou trhy trochu chudší, než je zvykem, nicméně se podařilo zajistit zajímavou skladbu prodejců. Chybět tak nebudou tradiční řemeslné práce, lokální potraviny nebo vánoční výzdoba. „Protože se epidemiologická situace zlepšila a umožnila nám pořádání trhů, rozhodli jsme se je uspořádat. Máme za to, že je lepší, když si lidé zajdou nakoupit dárky na trhy, aby podpořili místní prodejce a výrobce, než aby se museli mačkat v uzavřených obchodních centrech. Tam je samozřejmě riziko přenosu jakýchkoli nemocí výrazně vyšší,“ vyjádřila se žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Trhy jako takové aktuálně plošně zakázány nejsou a i když ministerstvo zdravotnictví jejich pořádání nedoporučuje, konečné rozhodnutí zůstává na pořadatelích – v souvislosti s adventními či vánočními trhy obvykle na městech a obcích. Pokud se k pořádání akce rozhodnou, nutností je dodržení veškerých hygienických předpisů, jako je například povinnost mít roušku, dodržení bezpečné vzdálenosti, rozmístění stánků dále od sebe či zákaz prodeje občerstvení určeného k okamžité konzumaci.