Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, alkohol
Rainbow page separator

Analýzou projde všechen dosud zajištěný alkohol

Pondělí, 3. Březen 2014

Žďár nad Sázavou / Do Žďáru přivezli policisté dva spektrometry na testování alkoholu. „Takzvaný Ramanův spektrometr je mobilní zařízení, které odhalí metanol i přes obal, takže testovaná láhev se nemusí vůbec otevírat. Nová metoda výrazně zkrátí i dobu testování, protože se vzorky nemusí posílat do laboratoří. Test jednoho vzorku trvá zhruba třicet sekund. Ramanova spektroskopie funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku. Přístroje včetně vyškolené obsluhy přizvali žďárští kriminalisté kvůli vyšetřování případu muže, který zřejmě zemřel po požití alkoholu s obsahem metylu,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
„Jeden přístroj patří specialistům z Kriminalistického ústavu Praha a druhý kriminalistům z odboru kriminalistické techniky a expertíz Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Přístroje otestují alkohol, který se nám podařilo zajistit na základě provedených domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor,“ řekl Radek Uhlíř, vedoucí oddělení obecné kriminality územního odboru Žďár nad Sázavou.
Kriminalisté z oddělení obecné kriminality územního odboru Žďár nad Sázavou vyšetřují od neděle 23. února případ otravy metylalkoholem u osmapadesátiletého muže z Moravce. Muž, který byl následně hospitalizován na oddělení ARO novoměstské nemocnice, v pátek večer zemřel.
Sedmatřicetiletý podnikatel z Bobrové, od něhož měl závadný alkohol pocházet, byl zadržen a obviněn ze zločinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty; je stíhán vazebně.
Při domovních prohlídkách zajistili kriminalisté velké množství podezřelého alkoholu – plastových kanystrů o objemu šesti litrů s obsahem vodky jemné a velké množství skleněných lahví o obsahu 0,42 litru vodky jemné od výrobce Likérka Drak.