Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, kultura, Batyskaf
Rainbow page separator

Batyskaf – kultura v kostce – oslaví 10. narozeniny

Pátek, 26. Říjen 2012

uf1-batyskafŽďár nad Sázavou. „Kultura v kostce“, jak se taky Kulturním centru Batyskaf někdy přezdívá, se v těchto dnech chystá na realizaci oslav 10-tého výročí od prvního otevření pro veřejnost. A jak jinak lze oslavit takovéto jubileum než právě hudbou, promítáním záznamů z úspěšných akcí nebo třeba výtvarnou výstavou. Deset let patřily tyto akce mezi hlavní aktivity žďárského kulturního centra a nyní se v rámci jednoho narozeninového týdne nabízí hned ve čtyřech kulturních setkáních.

uf4-batyskafPrvní koncert ve žďárském kulturním centru Batyskaf proběhl přesně 1.listopadu 2002. Klub tehdy pokřtila mimo jiné také brněnská alternativní formace Radium.nfo. Od té doby se v prostorách kulturního centra, ale i mimo něj, podařilo uspořádat více než 240 nejrůznějších koncertů, realizovalo se zde téměř 100 výtvarných výstav a stovky dalších drobnějších akcí. Kulturní centrum se tak stalo nepřehlédnutelnou „štikou“ ve žďárském kulturním „rybníčku“. V rámci narozeninového týdne je tedy na co vzpomínat.

„V týdnu na přelomu října a listopadu proběhnou hned 4 večery věnované oslavám,“ přibližuje program oslav dramaturg Batyskafu Aleš Kostečka a dodává: „V neděli 28. října začneme zlehka filmovým večerem, který k neděli v Batyskafu prostě patří. Tentokrát se podíváme na snímky, které vznikly buď přímo v Batyskafu, nebo díky jeho partnerství. Uvidíme snowboardové závody v Novém Jimramově, pořad Kapely na Vysočině nebo třeba návštěvu Pavla Bobka při oslavách osmých narozenin Batyskafu.“

uf2-a-ucce-batyskafV úterý 30. října najdeme v narozeninovém programu podvečer věnovaný vokálním uskupením. Představí se žďárská vokální parta C-Vox, jejíž jednotliví členové toho v Batyskafu na pódiu zažili opravdu dost. A aby tam nebyli sami, přizvali si ještě brněnskou dámskou kapelu 4tetky. „Celý večer má benefiční nádech s tím, že vybrané peníze půjdou na účet našeho zdravotně postiženého kamaráda u Konta Bariéry,“ upozorňuje v této souvislosti Aleš Kostečka.

Dalším vrcholem oslav bude koncert jazzovo – bluesové formace  MiniMAXband, který proběhne ve čtvrtek 1. listopadu, tedy přesně 10 let od prvního otevření klubu. Závěrečný večer narozeninového týdne pak přivítá legendární pražskou hudební formaci UNITED FLAVOUR, která tentokrát přijede i s poněkud exotickým zpěvákem a raperem. Ten si nechá říkat UCEE a pochází z Egypta. Koncert, který se uskuteční v sobotu 3. listopadu je již vyprodán. Pár lístků bude možná uvolněno těsně před koncertem.

Narozeninové večery budou však probíhat nejenom přímo u oslavenců. Celý měsíc listopad budou ve žďárském Městském divadle vystavovat takzvaní Podzemníci. Je to souborná expozice výtvarníků, kteří prošli právě výstavním sálem kulturního centra Batyskaf, a kteří se tak představí i širšímu publiku. (blk)

———————–

Vrcholem narozeninového týdne bude koncert známé pražské formace United Flavour společně se známým rapperem a zpěvákem egyptského původu, který si říká UCEE.