Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, Sosnarová, gulag, beseda
Rainbow page separator

Beseda připomene léta strávená v gulagu

Neděle, 12. Květen 2013

DSC_0005n (1)Nové Město na Moravě / Věra Sosnarová, žena, která byla osmnáct let vězněna v sovětském gulagu, vystoupí při besedě, již v kulturním domě v Novém Městě pořádá Hospicové hnutí – Vysočina a Novoměstská kulturní zařízení ve středu 15. května v 17 hodin. Žena byla se svojí matkou a sestrou do gulagu na Sibiři odvlečena v květnu 1945, protrpěla v něm téměř dvě desetiletí násilí, psychického teroru a ponížení.

„Při této příležitosti si bude rovněž možné zakoupit knihu, kterou podle vyprávění Věry Sosnarové pod názvem Krvavé jahody napsal Jan Svetozár Kupka. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj i z prodaných knih není tentokrát výjimečně určen na podporu Hospicového hnutí – Vysočina, ale bude předán paní Sosnarové, neboť její život není lehký ani v současné době,“ uvedl ředitel Hospicového hnutí – Vysočina Petr Havlíček.

Věra Sosnarová se narodila 5. května 1931 v Brně. Její matka byla Ruska, emigrovala po první světové válce ze SSSR do Brna, kde se později provdala. Když Rudá armáda v roce 1945 dorazila do moravské metropole, podle sovětských úřadů byla Věřina matka uprchlým sovětským občanem. Byla proto zatčena a odvezena do gulagu i se svými dcerami, čtrnáctiletou Věrou a devítiletou Naďou. Matka záhy podlehla nelidským podmínkám, dívky, ač mučeny, znásilňovány a využívány k těžké práci, trpící podvýživou a nemocemi, přežily. Komunistické Československo o ně nestálo, nakonec se jim však podařilo dostat do vlasti coby levné síle pro moravské JZD začátkem 60. let. Minulost ale musela zmizet, stejně jako všechny dokumenty. Třicet let Věra Sosnarová mlčela, neřekla nic ani svému manželovi a dvěma synům, trnula hrůzou, aby ji neodvezli zpět na Sibiř. Nedočkala se ani odškodnění za věznění v gulagu, protože dokumenty neexistují…