Rainbow page separator

Betlémské světlo do Žďáru dorazí v sobotu o půl osmé

Středa, 16. Prosinec 2015

Betlémské světlo

Žďár nad Sázavou / V sobotu 19. prosince rychlíkem o půl osmé od Brna dorazí do Žďáru Betlémské světlo. Od brněnských skautů, kteří plamínek vlakem povezou, jej na nástupišti převezmou žďárští „old“ skauti a světlo v lampičkách přenesou do kostela svatého Prokopa a baziliky Nanebevzetí Panny Marie.
Odtud si pak Betlémské světlo mohou lidé odnášet domů až do Štědrého dne, případně si bude možné připálit svíčku i v některých institucích či obchodech. V sobotu bude světlo plát také v divadle při 18. ročníku akce Ostrov pohody.
K vlaku tradičně přicházejí nejen skauti, ale i někteří lidé z obcí a měst v okolí Žďáru, které neleží na zastávkách rychlíku, aby tam přivezli světlo zapálené v jeskyni v Betlémě. Plamínek se uchovává například na farách, v obecních úřadech či skautských klubovnách a šíří se dále.
Plamen se z jeskyně v Betlémě každoročně letecky přesouvá do Vídně, poté je rakouskými skauty předán skautským delegacím z celé Evropy. Tradice rozvážení Betlémského světla vznikla v roce 1986 v Rakousku. U nás se zvyk začal šířit v roce 1989, první Betlémské světlo přivezli do Československa čeští exiloví skauti z Rakouska.
Letos se do Česka Betlémské světlo se skauty dostalo v sobotu 12. prosince, o den později byl plamínek přenesen do brněnské katedrály na Petrově. Z Brna se pak 19. prosince rozjede vlaky po celé republice.