Rainbow page separator

Betlémské světlo dorazí do Žďáru v neděli ranním rychlíkem

Čtvrtek, 13. Prosinec 2018

Žďár nad Sázavou / Brněnským rychlíkem R 988 Vysočina s příjezdem o půl osmé ráno v neděli 16. prosince do Žďáru dorazí plamínek věčného světla z betlémské jeskyně. Na nádraží jej mimo jiné budou již tradičně čekat žďárští skauti, kteří plamen převezmou od svých brněnských kolegů a následně pak v lampičkách přenesou do kostela svatého Prokopa a baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Odtud si pak Betlémské světlo mohou zájemci odnášet domů až do Štědrého dne, případně si bude možné připálit svíčku také v některých žďárských institucích či prodejnách. K rannímu rychlíku z Brna pro plamínek tradičně přicházejí rovněž někteří lidé z obcí a měst v okolí Žďáru.
Tradice rozvážení světla vznikla v roce 1986 v Rakousku. U nás se tento zvyk začal šířit v roce 1989, první Betlémské světlo přivezli do Československa čeští exiloví skauti z Rakouska. Plamen se z jeskyně v Betlémě každoročně letecky přesouvá právě do Rakouska, aby byl poté tamními skauty předán čekajícím skautským delegacím z celé Evropy.
Slavnostní ekumenická bohoslužba letos proběhne v sobotu 15. prosince v linecké katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie, odtud večer plamínek čeští skauti přivezou do Českých Budějovic. Z jihu Čech v neděli Betlémské světlo coby symbol naděje a míru skautští kurýři desítkami vlakových spojů rozvezou po celé republice.