Rainbow page separator

Bledulové oblasti na Žďársku lákají miliony bílých květů

Pondělí, 9. Březen 2020

Žďársko / Bledulová sezona na Žďársku začala. Kvetou tisíce bledulí jarních v Národní přírodní rezervaci Ransko na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Jedná se o jednu ze čtyř národních přírodních rezervací Žďárských vrchů, jež se rozkládá mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem u Krucemburku. Bledule tam rostou na vlhkých pozemcích ve střední části lokality pod jasany a olšemi. Vzhledem k tomu, že jde o rezervaci, chráněné květy je zakázáno nejenom trhat, ale také se v místě pohybovat mimo vyznačené cesty.
Sezona rozkvetlých bledulí je ve žďárském okrese v plném proudu v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam koberce bílých jarních květů vzhledem k nižší nadmořské výšce a umístění na slunci rozkvétají jako první a každoročně přitahují davy návštěvníků z celé republiky.
Chráněné bledule začnou ve velkém co nevidět kvést i ve Světnovském údolí u Světnova na Žďársku. Přírodní památka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov.