Rainbow page separator

Borová a Lucký vrch: Skvosty na severovýchodě Žďárských vrchů

Úterý, 23. listopadu 2010

Na samém okraji Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy leží obec Borová. Pro svoji vzdálenost od okresního města bývá někdy turisty poněkud opomíjena, ale něco přes třicet kilometrů jízdy osady-v-okoli-luckeho-vrchuautem a necelá hodina za volantem za návštěvu těchto končin skutečně stojí. Nejkratší cesta do Borové vede ze Žďáru nad Sázavou přes Tři Studně, Sněžné, Daňkovice a Pustou Rybnou. Jízda autem by měla zabrat kolem čtyřiceti minut.

A co na turisty v Borové čeká? Kromě několika historicky cenných kostelů a množství domků nesoucích rysy lidovérchitektury je to například i nedávno originálně opravená trafostanice vybavená hodinami. A pak především nádherná okolní příroda, která je vhodná jak pro letní, tak i zimní turistiku.

cesta-z-luckeho-vrchu-do-oldrise

Zřejmě nejznámějším vrcholem v blízkosti Borové je Lucký vrch, který se klene až do výše 739 metrů nad mořem. Aby se k němu zájemci dostali, musejí se v Borové napojit na žlutou turistickou značku. .

Ta prochází například i kolem borovské vlakové zastávky. Po žlutém značení, které je zároveň známé i jako stezka Terezie Novákové, tak zájemci vystoupají nad vesnici. Minou Betlémský kopec s nadmořskou výškou 741 metrů a dostanou se až k osadám v lokalitě zvané Dědek. Odtud je to už krajinou s nádhernými výhledy jenom kousek na Lucký vrch.

Tomuto vrcholku dominuje chata, kde je možné se mimo jiné občerstvit. Za pěkného počasí lze využít mnoho venkovních míst k sezení, které skýtají nádhernou vyhlídku. Z Luckého vrchu je třeba se vrátit zhruba

trafostanice-v-borove

tři sta metrů zpátky, a to na křižovatku žluté a zelené turistické značky. Ve směru do Borové je pak třeba putovat po zeleném značení, které nabízí pohodlnou trasu mezi poli, lesy, loukami, samotami a dalekými výhledy, tolik typickými pro Žďárské vrchy.

Po necelých třech kilometrech chůze se turisté dostanou až do obce Oldříš. Odtud je to do Borové podél hlavní silnice přibližně tři kilometry. Během pochodu vsí si lze prohlédnout například již zmiňované borovské kostely nebo doklady lidové architektury.

Kilometrů celkem: cca 10 km
Náročnost: lehká
Orientace v terénu: snadná, téměř celá cesta po turistickém značení