Rainbow page separator

Bronzovou Zdislavu lidé poprvé uvidí 27. září

Pondělí, 21. Září 2015

Křižanov / Ojedinělý památník za sedm milionů korun věnovaný svaté Zdislavě bude v neděli 27. září ve 14 hodin odhalen veřejnosti. Požehná mu brněnský biskup Vojtěch Cirkle, přičemž organizátoři očekávají na křižanovském náměstí až pět tisíc poutníků. Projekt, který byl zrealizován díky veřejné sbírce mezi farníky, jež se rozšířila i do zahraničí, podpořily kromě řady dárců z celé republiky například také Kraj Vysočina, Nadace ČEZ či žďárská radnice.
Stavba památníku slavné křižanovské rodačky byla zahájena 1. září 2013. Uvnitř něj stojí nová kašna s fontánou, kterou ozdobí bronzová socha Zdislavy z dílny akademického sochaře Otmara Olivy. Tu lidé poprvé spatří v neděli 27. září.
Po požehnání památníku přednese herečka Milena Steinmasslová, známá ztvárněním role Zdislavy ve filmu V erbu lvice, báseň o této ženě a následovat bude koncert v podání kapely Hradišťan.
Zdislava se v Křižanově narodila mezi lety 1220 až 1225 jako dcera jeho majitelů, brněnského purkrabího Přibyslava a jeho ženy Sibyly. Podle různých pramenů se mezi svými 16 až 21 lety provdala za Havla na Jablonném z rodu Markvarticů, který pak vystavěl hrad Lowenberk – Lemberk, kam Zdislava po svatbě udávané v roce 1241 odešla. Proslula péčí o nemocné a chudé, věnovala se dobročinnosti, založila špitál a s manželem v Jablonném chrám svatého Vavřince a klášter pro dominikány. V roce 1907 byla blahořečena a v roce 1995 ji prohlásil papež Jan Pavel II. za svatou.

Foto: www.krizanov.cz