Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, počet, obyvatelé
Rainbow page separator

Bystřici stále ubývají obyvatelé

Sobota, 16. Únor 2013

Bystřice nad Pernštejnem / Desítky lidí ročně v posledních letech ubudou v Bystřici nad Pernštejnem. Zatímco například v roce 2007 to bylo ve srovnání s rokem 2006 o 18 obyvatel méně, v loňském roce to již bylo o 95.

V současné době Bystřice včetně svých deseti místních částí eviduje 8 510 obyvatel. Z tohoto počtu v samotném městě bydlí 7 239 lidí.

Průměrný věk obyvatele Bystřice nad Pernštejnem činí podle statistiky 41,5 roku. V roce 2012 ve městě přibylo 75 miminek, 90 lidí naopak zemřelo. K trvalému pobytu se v Bystřici přihlásilo 85 obyvatel, ale odhlásilo se jich 165. Sňatek uzavřelo 44 dvojic, 17 manželských párů se rozvedlo.

S úbytkem obyvatel souvisí také množství prázdných městských bytů. V Bystřici nebyly byty na sídlištích privatizovány a více než osmnáct stovek bytových jednotek je tak ve vlastnictví města. Vedení Bystřice ve snaze přilákat do města další lidi dává k dispozici volné byty firmám zaměstnávajícím nad 30 pracovníků, které je mohou využít jako služební. Byt je pak vázán na konkrétní pracovní místo a jeho uživatel nemusí městu skládat finanční jistinu, jak je tomu v případech, kdy byt přiděluje přímo město. „Pokud by ale nájemník ve služebním bytě o práci přišel, musí ho buď opustit, anebo složit požadovanou jistinu,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Protože místní firmy tuto možnost poměrně často využívají, zástupci města uvažují, zda s touto nabídkou nemají oslovit i podniky v okolí. „Zaměřili bychom se na směr k Brnu, zda by to pro některé tamní firmy nebyla zajímavá nabídka. Řada lidí z Bystřice dojíždí za prací třeba až přímo do Brna zcela běžně,“ dodal starosta.