Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, zrcadlení
Rainbow page separator

Bystřická zrcadlení jsou nyní k vidění v Praze

Čtvrtek, 25. Říjen 2012

Bystřice nad Pernštejnem/V pražském Valdštejnském paláci jsou nyní až do 12. listopadu na deseti panelech k vidění fotografie, které vznikly v loňském ročníku amatérské fotografické soutěže Bystřická zrcadlení. „Jedná se o snímky, které loni dostaly do finále, odborná porota je vyhodnotila jako nejlepší v tematických okruzích umělecké a historicko-srovnávací fotografie. Návštěvníci výstavy tak budou mít možnost si prohlédnout krásy bystřického regionu, vývoj a změny města i regionu, které zachycují dvojice srovnávacích fotografií – historických a současných,“ uvedla za organizátory soutěže z občanského sdružení Kumšt Milada Krásenská.

Zástupcům Bystřice se mimo jiné zamlouvá, že termín výstavy se kryje se dnem „otevřených dveří“ Senátu, jenž v paláci sídlí, a je naplánován na neděli 28. října. „Zájemci se tak budou mít možnost seznámit s bystřickým regionem prostřednictvím instalovaných fotografií,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska. „Se soutěží jsme začínali s myšlenkou zapojit veřejnost do dění v regionu a vnímání jeho proměn, což budou moci zachytit na svých snímcích. Chceme vytvořit obrazovou kroniku a založit tak v regionu novou tradici,“ dodal starosta. Snímky, jež vznikly v rámci fotografické soutěže, hodlá město rovněž používat v různých propagačních materiálech.

Letos má soutěž čtyři témata – bystřické Press Photo aneb Život, kultura a sport na Bystřicku, umělecká fotografie Bystřicko z pohledu autora, který tam žije, třetím tématem je Bystřicko dříve a dnes aneb Fotili prarodiče, fotí vnoučata, což je historicko-srovnávací snímek míst, událostí či osob v proměnách času na základě dochovaných starých fotek. Posledním tématem je příběh ve fotografii – posun děje v čase i prostoru se dvěma až deseti snímky. Uzávěrka soutěže je posledního října, příspěvky poté posoudí šestičlenná porota v čele s významným českým i celosvětově uznávaným fotografem Jindřichem Štreitem.

Kromě třech nejúspěšnějších autorů ze všech kategorií bude při závěrečném galavečeru 8. prosince udělena Cena starosty Bystřice nad Pernštejnem, Cena veřejnosti a vyhlášen absolutní vítěz Bystřického zrcadlení 2012. Projekt Bystřická zrcadlení se koná pod záštitou Miroslavy Němcové, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. (zp)