Bystřice nad Pernštejnem, aktuality, studánky, dotace, obnova
Rainbow page separator

Bystřicko požádalo dotaci na obnovu studánek

Čtvrtek, 8. Srpen 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERABystřice nad Pernštejnem / Celkem na tři miliony korun vyjde obnova 38 studánek v rámci projektu Znám křišťálovou studánku…  Až 90 procent z potřebné sumy mohou dostat Bystřičtí (Místní akční skupina – MAS Zubří země) od Státního zemědělského intervenčního fondu. Na projektu MAS Zubří země s Bystřickem spolupracuje MAS Rokytná z Moravskobudějovicka. Obnova studánek se bude týkat obou lokalit v Kraji Vysočina. „Zatím máme vybráno 19 studánek, další tipy chceme získat prostřednictvím výzvy veřejnosti,“ vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta.

Obnova některých pramenů vyjde od dvou do čtyř desítek tisíc korun, jiné budou podstatně dražší. Kupříkladu dvě historické studánky v Nedvědici, která rovněž patří do MAS Zubří země, vyjdou na několikrát více. Renovace Císařské studánky s letopočtem 1879 je vyčíslena na 130 tisíc korun, pramen s pitnou vodou Slovanka je ještě starší, z roku 1839, a jeho oprava vyjde na 125 tisíc.

Projekt nezahrnuje jenom obnovu studánek, o které se pak budou starat žáci ze základních škol, ale i možnost se zúčastnit geocachingové hry. U pramenů bude navíc umístěn takzvaný QR kód, prostřednictvím jehož a mobilního telefonu návštěvníci získají další informace. Konat se tam mají rovněž různé akce typu otevírání a zavírání studánek. „Projekt budeme obhajovat v září, samotné práce by se mohly uskutečnit v průběhu příštího roku,“ dodal Josef Vojta.