Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, infocentrum, jaderné
Rainbow page separator

Bystřičtí chtějí otevřít jaderné infocentrum

Úterý, 4. Červen 2013

bnp-stara-radnice1Bystřice nad Pernštejnem / Informační centrum jaderné energetiky hodlají otevřít zástupci Bystřice společně s ministerstvem průmyslu a obchodu a Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Vzniknout by mohlo v nevyužívané Staré radnici. Centrum by podle starosty města Karla Pačisky mělo sloužit ke zvýšení informovanosti lidí o uranové rudě, její těžbě, chemické úpravě, využití i následném ukládání jaderného odpadu včetně dopadu na životní prostředí a dalších s tím spojených témat. „My bychom ministerstvu pronajali prostory Staré radnice a provozování centra by bylo v jeho gesci,“ sdělil starosta.

Vznik Informačního centra jaderné energetiky souvisí s Občanskou bezpečnostní komisí nově monitorující aktivity státního podniku Diamo, respektive jeho odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka. V dubnu ji založili zástupci podniku a Mikroregionu Bystřicko. „Zájem o informovanost projevili také zástupci samospráv z Nedvědicka a přilehlých obcí v Jihomoravském kraji,“ poznamenal Karel Pačiska.

Na Bystřicku je kromě více než půl století trvající těžby uranu a plánované ražby zásobníku zemního plynu zájem i o další díla spojená s jádrem. Aktuálně je to snaha SÚRAO prostřednictvím závodu GEAM Dolní Rožínka získat lokalitu Kraví hora za účelem vybudování trvalého úložiště jaderného odpadu. Další je dlouhodobý zájem společnosti ČEZ o lokalitu Skalka k výstavbě skladu vyhořelého jaderného paliva.