Žďársko, zdarsko, aktuality, čápi, hnízdiště
Rainbow page separator

Čápi bílí se již vracejí na svá hnízdiště

Pátek, 13. dubna 2012

Žďársko/ Komíny, sloupy, staré stromy i umělé hnízdní plošiny ve žďárském okrese již začínají být postupně osidlovány čápy bílými. Tito stěhovaví ptáci se začali z teplých krajin na svá hnízdiště vracet v některých částech regionu už koncem letošního března. Většina čapích párů se ale k návratu měla až v tomto týdnu, nebo se na jejich přílet teprve čeká. Vidět je lze například na sloupu a umělé hnízdní plošině v Bohuňově na Bystřicku. První čáp bílý tam letos přilétl již 26. března, druhý potom o deset dní později, tedy na Zelený čtvrtek.

Dvojice těchto bělostných ptáků už se také ukázala přímo ve Žďáře nad Sázavou, a to tradičně na komíně tamního zámeckého areálu. Milovníci přírody, kteří nemají čas jít si hnízda a jejich obyvatele prohlédnout osobně, mohou z pohodlí domova využít záběry webové kamery, která sleduje umělý čapí příbytek v Novém Veselí na Žďársku. Tam se duo čápů bílých poprvé ukázalo teprve tento týden, konkrétně ve středu 11. dubna. Takzvaná čapí reality show, jež se v minulosti dostala dokonce i do televizního vysílání, je zájemcům přístupná přes webové stránky městyse Nové Veselí, které mají adresu www.noveveseli.cz.

Ve žďárském okrese se nachází podle odhadů ochranářů kolem čtyř desítek hnízdišť čápa bílého. Rozhodně ne všechna však bývají rok co rok obsazená. V okolí okresního města je možné si čapí příbytky prohlédnout kromě už zmiňovaných míst například také ve Vojnově Městci, Nížkově nebo v Rudolci. (zp)