Sporten, lyže, snowboard
Rainbow page separator

Čekají výrobce lyží zlé časy? Sporten čelí novinkami a vlastním vývojem

Úterý, 9. Září 2014

Sporten, lyže, Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Tradiční výrobce lyží z Nového Města na Moravě, společnost Sporten, představila své modely pro rok 2014 – 15. Zásadními novinkami, které na trhu chybí, jsou například dvě řady lyží pro nejmenší a lovecké lyže nahrazující sněžnice, lyže a s úpravami i saně. V kategorii sjezdových lyží jsou největší proměny v populární řadě závodních lyží Sporten AHV, kde se změnily délky, tvrdost a design.

Sporten, lyže pro myslivceTéměř polovina modelových řad prošla letos zásahy konstruktérů či designérů. Novoměstští opatřeními čelí velké nadvýrobě světové lyžařské produkce, kterou nejsou obchodníci schopni prodat. Dle údajů výrobců poklesla produkce ve světě u sjezdových lyží během posledních pěti let z 9 milionů na 3,5 milionu párů. U běžeckých lyží je to pravděpodobně obdobné, ale přesná čísla nejsou známa.


Sporten si nadále drží osmdesátiprocentní podíl své výroby pro export do celého světa pod značkami Alpina, Asnes, Decathlon, Germina, Goodboards, Hart, Karhu, Madshus, OneWay, Rip´n Wood, Rossignol, Sport 2000 a mnoho dalších.
Sporten, lyže, Nové Město na MoravěV roce 2013 vyrobili 92 000 párů lyží a snowboardů při tržbách 154 miliónů korun. V roce 2014 bude nárůst výroby zhruba o 15% vyšší.
Významným mezníkem letošního roku je export lyží pod značkou Sporten do USA v celé šíři sortimentu.


Firma se pustila do vývoje lyží pro začínající lyžaře. Jejich model Sporten First step je určen dětem i jejich rodičům. Konstrukce lyže s protismykem na skluznici umožňuje chůzi i do kopečka, a naopak, protismyk na měkké lyži úspěšně zabraňuje nekontrolovatelnému rozjetí. Testující rodiče si velmi pochvalovali to, že se jejich děti na lyžích Sporten First step nebály, nepadaly a chodily bez prokluzů – jako doma v obýváku.

Sporten, lyže, Nové Město na Moravě„Lyžařské stopy jsou plné lidí, ale dětí je tam málo. Proto jsme, i z vlastní zkušenosti, zkonstruovali a vyrobili lyže, které umožní rodičům být s dětmi na sněhu. Sledovali jsme cíl zpříjemnit dětem zážitek z prvních klouzavých prkének, nenechat je moc padat a umožnit jim stoupat do kopečka. Z testů víme, že se nám to povedlo,“ hodnotil novinku pro nejmenší Ján Hudák, generální ředitel Sporten, a.s.
Nová řada má i významný sociální přesah. Eliminací neúspěchu a stresu zpříjemní společné chvíle a rodinné vztahy. Novoměstští doufají, že jejich novinka pomůže rodičům odtáhnout děti od elektroniky.