Žďársko, zdarsko, aktuality, cena, vody
Rainbow page separator

Cena vody na Žďársku je v rámci Česka spíše vyšší

Pátek, 13. Leden 2012

Žďársko/ Voda v okrese Žďár nad Sázavou patří v roce 2012 v rámci Česka spíše k dražší. Vyplývá to ze srovnání, které bylo nedávno zveřejněno na internetovém portáluwww.vodarenstvi.com, jenž se věnuje vodohospodářství v České republice. Mezi celkem třiapadesáti vodárnami obsadila Vodárenská akciová společnost, která působí na území okresů Brno-venkov, Blansko, Jihlava, Třebíč, Znojmo a Žďár nad Sázavou, devatenáctou pozici.

V roce 2012 lidé za vodu od této společnosti musejí zaplatit 77,70 korun s DPH za jeden metr krychlový. Oproti uplynulému roku, kdy kubík stál 69,90 korun s DPH, se jedná o nárůst ceny o více než jedenáct procent. Důvodem k letošnímu zvednutí cen je především nárůst DPH na čtrnáct procent. Jelikož je navíc Vodárenská akciová společnost příjemce dotací z Evropské unie, musí respektovat takzvaný finanční model, který predikuje vývoj ceny pro vodné a stočné a vývoj nájemného na základě nutných finančních potřeb pro zajištění obnovy majetku vodovodů a kanalizací. Dalším důvodem je nárůst ceny surové vody odebírané z údolních nádrží Vír a Mostiště. Dále také pokles spotřeby pitné vody, a to jak u zemědělských subjektů ukončujících hospodaření, tak i omezení spotřeby některých průmyslových podniků.

A kde jsou ceny vodného a stočného skutečně nejvyšší? Na celé čáře vedou podle portálu zahraniční koncernoví dodavatelé. 88,89 korun s DPH za jeden metr krychlový vody zaplatí v tomto roce například lidé na Táborsku, kde vodárnu provozuje společnost EAG. Nejnižší číslo v tabulce je naopak uvedeno pro rok 2012 u vodárny Vak Trutnov. Za vodu tam v letošním roce lidé vydají 57,97 korun s DPH za kubík. I tam ale došlo ve srovnání s rokem 2011 ke zdražení, a to o rovných šest procent. Levnější vodu mají také v mnoha menších obcích, které mají své vlastí vodárny. (zp)