Rainbow page separator

Chudobínské borovici lidé poslali 4394 hlasů, je Stromem roku

Pátek, 4. října 2019

Vír / V pořadí již 18. titul v celonárodní anketě Stromu roku získala takzvaná Chudobínská borovice rostoucí nad břehem přehrady ve Víru nad zatopenou obcí Chudobín. Svůj hlas jí v anketě Strom roku 2019, kde bylo ještě dalších jedenáct finalistů z celé republiky, poslalo 4394 lidí.

Chudobínská borovice je výjimečný exemplář borovice lesní nacházející se na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže u bývalé vesnice Chudobín. Strom je nyní kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, byl však znám již v dobách před napuštěním přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců či fotografů. Na 350 let stará solitérní dřevina je opředená pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle. Podle tamních lidí je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

Vítězství v anketě se pojí s odborným zásahem pro vybraný strom a postupem mezi sedmnáctku evropských vítězů v anketě Evropský strom roku, která proběhne v únoru 2020.