Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, ciferník, kostel sv. Prokopa
Rainbow page separator

Čísla na cifernících kostelních hodin jsou už vidět i zdálky

Středa, 29. Květen 2013

37676-kostel-zdar-nad-sazavou-virtualni-fotografie-z-rc-mikrokopteru-dajc (1)Žďár nad Sázavou / I z větší dálky jsou už čitelné číslice na cifernících zrekonstruovaných hodin, které byly na podzim vráceny na věž kostela svatého Prokopa. Ciferníky z mléčného skla jsou nyní podlepeny bílou podkladovou fólií, protože obyvatelé města byli zklamáni skutečností, že čas, který hodiny ukazují, je možné jen stěží rozeznat. Veškeré práce spojené s obnovou věžních hodin jsou tak dokončeny, město vyšly na 255 tisíc korun.

Hodiny, které byly z věže sňaty loni v červenci, odborná firma zrestaurovala v průběhu čtyř měsíců. Mechanismus byl kompletně rozebrán a vyčištěn, co šlo opravit, bylo opraveno, co už ne, nahradily nové díly. Nová jsou rovněž mezikruží, stejně jako hodinové ručičky i ciferníky.

Poslední oprava hodinového mechanismu se podle záznamů uskutečnila zhruba před čtyřmi desítkami let, když se zařízení, jež bylo na věži kostela od roku 1930, převádělo na elektrický pohon. Neexistuje však doklad, že by byl tehdy hodinový stroj z věže rovněž sňat.