Rainbow page separator

Cykloturisty čeká nová naučná stezka

Sobota, 14. Březen 2015

Žďársko / Na novou naučnou stezku nazvanou Žďárskými vrchy křížem krážem se mohou nyní vydat příznivci cykloturistiky. Má tři okruhy a dvaadvacet zastavení a připravili ji ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy.

Novoměstský okruh, který je dlouhý 68 kilometrů, začíná ve Vysočina Areně, kde cyklisté najdou vstupní informační panel, kde je celá trasa popsaná. Dostanou se po ní do Jimramova, Borovnice a Telecího a pak přes Křižánky, Kadov, Fryšavu a Tři Studně zase do Nového Města.

Na Žďárský okruh se vyráží od Pilské nádrže. Sedmasedmdesát kilometrů dlouhá cesta vede cyklisty přes Polničku, Račín, Havlíčkovu Borovou přes Ranské lesy do Krucemburku. Pak následuje Košinov, Vortová, Kadov, Fryšava, Tři Studně, Nové Město a odtud zpět do výchozího Žďáru nad Sázavou.

Svratecko-hlinecký okruh začíná ve Svratce na náměstí, případně ale i v Betlémě v Hlinsku, a za osmašedesát kilometrů cesty cyklisté projedou kolem zámečku Karlštejn, Pustou Kamenicí, Pustou Rybnou, Českými Milovy a Křižánkami do Vortové a Chlumětína.

Všechny tři cyklistické naučné okruhy vedou přes místa s přírodními i historickými zajímavostmi a na základě značených zkratek se dají upravit a zkrátit. Trasy popisuje podrobný tištěný průvodce, který je k mání v informačních centrech i ve žďárském objektu Správy CHKO.