Rainbow page separator

Díky Teleflexu splní Charita přání mnoha dětí

Neděle, 6. Prosinec 2015

Charita Žďár nad Sázavou

V říjnu letošního roku oslovila žďárskou Charitu firma Teleflex ze Žďáru nad Sázavou. „Nápad, se kterým přišel jeden ze zaměstnanců firmy – realizovat vánoční dobročinný projekt pro děti ze sociálně slabých rodin, které navštěvují pracovnice Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi (dále jen SASka), nám přišel úžasný,“ sděluje nadšeně vedoucí této charitní služby Marie Uttendorfská, DiS.

Hlavní myšlenka celé předvánoční akce spočívá v tom, že si děti napíší nebo namalují na připravené kartičky svá vánoční přání. Těmito kartičkami bude ozdoben vánoční strom ve společných prostorách pro zaměstnance firmy Teleflex. Ti si pak mohou vybrat kartičku s přáním, které by rádi splnili.

Přáníčka byla rozdána v rodinách k vyplnění začátkem listopadu. A nyní, po měsíci, již Marie Uttendorfská ví, jaké požadavky se na pečlivě popsaných a vymalovaných kartičkách objevují. „Zhruba třicet dětí psalo Ježíškovi o rozmanité věci. Mezi přáníčky najdeme sponky do vlasů, společenské hry, knížky, drobné hračky, oblečení a boty nebo školní potřeby či kojenecká mléka. Jsme mile překvapení, že se jedná o obyčejné a hlavně užitečné dárky.“
Sociálně aktivizační služba vznikla v roce 2013. Tehdy reagovala na potřebnost péče o sociálně slabé rodiny v regionu. Posláním SASky je pomoc a podpora rodinám s dětmi, jejichž vývoj je ohrožen v důsledku dlouhodobě nepříznivé sociální situace, kterou rodiny nedokáží samy překonat. Cílovou skupinou služby jsou rodiny s dětmi v dlouhodobě nepříznivé sociální situaci nebo ohrožené rizikovým způsobem života žijící na okrese Žďár nad Sázavou.

K běžným pracovním povinnostem pracovnic SASky patří zejména jednání a doprovod uživatelů na úřadech, ve školských zařízeních a jiných institucích. „Rovněž učíme hospodařit s finančními prostředky, zaškolujeme maminky či tatínky ve vedení domácnosti, řešíme otázky bydlení a zadluženosti rodiny. Často pomáháme s vyřizováním sociálních dávek. Co se týká výchovy dětí, tak jsme nápomocné při jejich péči a výchově, pomáháme při přípravě do školy a snažíme se působit preventivně při rizikovém chování dítěte,“ vysvětluje široký záběr služby Marie Uttendorfská.
„K našim povinnostem v této předvánoční době přibude ještě jedna z těch příjemných – rozvést dárečky od zaměstnanců firmy Teleflex tak, aby děti měly svá splněná přání pod stromečkem. Snad se nám podaří vše předat včas,“ usmívá se Marie Uttendorfská.

Vedení Oblastní charity Žďár nad Sázavou tímto děkuje firmě Teleflex za velmi nápaditou a přínosnou předvánoční akci, která udělá radost malým uživatelům SASky a jejich rodinám.
Lenka Šustrová