Rainbow page separator

Dlaždice se jmény připomínají osm desítek let staré zločiny

Úterý, 15. listopadu 2022

Svratka / Také ve Svratce se přidali k celoevropské iniciativě Stolpersteine, jež představuje instalaci dlaždic s mosazným povrchem do chodníků před domy či místy, kde před zhruba osmi desetiletími naposledy žily oběti holocaustu a nacistického režimu. Ve Svratce tak v chodnících přibylo osm pamětních kamenů, takzvaných Kamenů zmizelých odkazujících na konkrétní osoby židovského původu, které v letech 1941 – 1943 přišly o život; nejčastěji byly umučeny v koncentračních či vyhlazovacích táborech – Terezíně nebo Osvětimi.
Betonová dlaždice o hraně sto milimetrů s horní plochou z mosazi nese jméno a rok narození člověka a rok jeho úmrtí rukou nacistů. K těmto obětem se počítají lidé, kteří zemřeli ve vyhlazovacích táborech, byli zabiti při svém odvlečení či spáchali sebevraždu pod nacistickým tlakem.
Ve Svratce jsou proto v chodnících dlaždice připomínající hostinského a obchodníka Karla Weinera, jeho ženu Lotu a syna Ottu, obchodníka Emila Brucka a jeho manželku Bertu, obchodního příručího Otu Steinera, hostinskou Emilii Kučerovou a Matyldu Geigerovou.