Rainbow page separator

Do některých úseků Žďárska šoféři náklaďáků bez řetězů nesmí

Pondělí, 20. listopadu 2017

Žďársko / S dopravní značkou Zimní výbava letos nemusejí počítat řidiči ve žďárském okrese, na několika úsecích jsou však rozmístěny značky Sněhové řetězy s tabulkou pro nákladní vozidla nad dvanáct metrů. Právě tato auta v kopcích často blokují zasněžené silnice.
Sněhové řetězy mají náklaďáky povinné mezi Světnovem a Herálcem, Žďárem nad Sázavou a Sněžným, Novým Městem na Moravě a Sněžným, Ostrovem nad Oslavou a Kochánovem, Novým Městem a Jimramovem, Nyklovicemi a Sulkovcem, Novým Městem a Třemi Studněmi, Mostišti a Měřínem a Lískem a Míchovem.
Zákon řidičům nařizuje používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít auto zimní gumy vždy, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza, anebo se to dá očekávat. Za příznivého počasí ale lze na letních pneumatikách jezdit i po 1. listopadu, když úsek silnice není označený značkou Zimní výbava, která i přes zákon o plošném použití zimních pneumatik stále platí. Tuto značku mohou na svém území nechat podle potřeby umístit obce, které znají místní podmínky. Tam, kde značka Zimní výbava je, musí mít auto zimní pneumatiky vždy.
Řidiči by na zimní pneumatiky měli podle odborníků přezout již tehdy, když se průměrné denní teploty pohybují okolo 7°C a níže. „Nečekejte na to, až na silnici bude ledovka nebo sníh, a včas vyměňte letní pneumatiky za zimní. Nejde jen o povinnost podle zákona, ale především o bezpečnost – vlastní i ostatních,“ doporučil řidičům vedoucí BESIPu Martin Farář.