Rainbow page separator

Do školky se dostanou především žďárské děti

Sobota, 19. Duben 2014

Žďár nad Sázavou / Všem žadatelům o umístění dítěte v některé ze žďárských mateřských školek budou v následujícím školním roce moci vyjít vstříc ve Žďáře. Převis je po zápisech minimální, počet přijímaných dětí ještě mohou ovlivnit případné odklady školní docházky letošních předškoláků.
V některých školkách je větší zájem o umístění a po nedávných zápisech jsou už plné, jiné zase pro příští rok disponují volnou kapacitou. Stále platí, že školka musí podle zákona přijmout dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Přihlášené děti musejí splňovat příslušná kritéria, jako je třeba věk, typ docházky, zaměstnanost rodičů či trvalé bydliště. „Snažíme se každému vyhovět či se s rodiči nějak rozumně domluvit,“ sdělila žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.
V příštím školním roce bude k přijímacím kritériím nových žáčků patřit i přijímání děti mimožďárských. Do školky je vezmou jen v případě, že obec, kde má dítě trvalé bydliště, bude mít se Žďárem dohodu o úhradě neinvestičních výdajů na předškolní vzdělávání. Ty dosud za „cizí“ děti hradilo město, přičemž ročně jedno dítě vychází na více než deset tisíc korun. Při stávajících pětasedmdesáti dětech z okolních obcí je to pro žďárskou radnici náklad za více než 750 tisíc korun.