Rainbow page separator

Do Žďáru přijede Legiovlak, na nádraží bude k vidění šest dnů

Pondělí, 16. Červenec 2018

Žďár nad Sázavou / Žďárské nádraží bude letošní dvacátou zastávkou legionářského vlaku při jeho putování po městech České republiky. K vidění tam bude ve dnech 24. až 29. července, ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma.
Legionářský vlak se skládá z třinácti zrekonstruovaných vagonů. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vagonech si mohou zájemci prohlédnout věrnou rekonstrukci vybavení, legionáře v dobových stejnokrojích i originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii československých legií.
Vlak křižuje Českou republiku od května 2015 a jeho cesta skončí v roce 2020. Legiovlak pomáhá veřejnosti obnovovat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.