Rainbow page separator

Dobrovolníci sázejí stromy po celé Vysočině, Žďár není výjimkou

Neděle, 9. února 2020

Žďár nad Sázavou / K loni zahájené iniciativě Sázíme budoucnost, jejímž cílem je do roku 2024 vysadit deset milionů stromů, se připojili také dobrovolníci ze Žďáru nad Sázavou. Konkrétně se jednalo o počin dětí a jejich rodičů ze třídy Studánka z mateřské školky Vláček v Haškově ulici. Ti společně zasadili pět stromů a pětatřicet keřů. Ve Žďáře se však pomocí výsadby stromů povedlo oživit také původní rozoranou cestu k Vetelským rybníkům. Město společně s dobrovolníky a lidmi z firmy Satt tam zasadili čtyřiasedmdesát stromů.
Interaktivní mapa na www.sazimebudoucnost.cz lidem umožňuje sledovat, kde přesně se stromy sázejí, jaké druhy to jsou či kdo za výsadbovými akcemi stojí. „Nejvíce lidé vysazují duby, javory a lípy. Mezi nejčastější sazeče patří spolky a obce, největší absolutní počet stromů si připsaly těžební společnosti v rámci rekultivace po těžbě,“ sdělil Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, která sázecí výzvu spustila.
Počítadlo iniciativy Sázíme budoucnost za čtvrt roku od spuštění překročilo hranici půl milionu a aktuálně se zastavilo na čísle vyšším než 570 tisíc stromů. Na Vysočině se do projektu Sázíme budoucnost zatím zapojila více než desítka subjektů, které dohromady vysázely 10 311 dřevin.