Rainbow page separator

Dolní hřbitov je přístupný i v září, ale pouze o víkendech

Pátek, 8. září 2023

Žďár nad Sázavou / I o zářijových víkendech v době od 10 do 16 hodin letos zůstane přístupný areál Dolního hřbitova. Přístup k památce, jež je stejně jako poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře dílem významného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, je nejjednodušší od cyklostezky vedoucí z Dvorské ulice kolem firmy TOKOZ k Pilské nádrži. 

Původně morový hřbitov se třemi kaplemi symbolizujícími Nejsvětější Trojici vybudovaný počátkem 18. století byl později rozšířen o čtvrtou kapli, čímž dostal tvar připomínající lidskou lebku. Jde zároveň o první Santiniho architektonický počin v kraji. 

Zatravněný Dolní hřbitov, odkud hroby zmizely již před dlouhou řadou let, nabízí rovněž možnost zhlédnout zrestaurované originály barokních soch světců z mostu u zámku. Uprostřed prostranství navíc stojí dominantní socha anděla posledního soudu s pozounem z dílny Řehoře Thenyho, žáka sochaře Matyáše Bernarda Brauna, jenž ve Žďáře působil ve 30. letech 18. století. 

Zářijové víkendové bezplatné prohlídky se v totožném čase vztahují rovněž na baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v areálu žďárského zámku.