Rainbow page separator

Domácí asistence umožní nemocným zůstat doma co nejdéle

Neděle, 6. Prosinec 2020

Žďár nad Sázavou / Aby jejich klienti co nejdéle zůstali ve svém domácím prostředí, to je cílem zaměstnanců žďárské oblastní charity, kteří se v rámci terénní služby věnují osobní asistenci. Služby poskytují lidem se zdravotním postižením nebo dlouhodobým onemocněním. „Naši uživatelé jsou vzhledem ke svému onemocnění nebo postižení nějakým způsobem nesoběstační a v těchto případech jim má pomoci naše služba. Hlavní náplní jsou většinou běžné věci, které uživatelé bohužel sami nezvládnou,“ uvedla vedoucí osobní asistence Jaroslava Pavlíčková.

Pro úhradu péče by měl sloužit příspěvek na péči. Ceník je dostupný na webových stránkách Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Ceny jsou rozděleny podle rozsahu a četnosti služby –  průměrná cena zatím vychází na sto korun za hodinu, nicméně v dohledné době se chystá její zvýšení.

Osobní asistenti pomáhají lidem s jejich základními potřebami. Nejčastěji jde o pomoc s osobní hygienou i při podání stravy a aktivizační činnosti. „Hlavním cílem je, aby mohli zůstat co nejdéle v domácím prostředí a měli zajištěný důstojný způsob života. Za letošní rok máme asi nejvíce radost z toho, že v době nouzového stavu jsme naši péči omezili pouze minimálně, takže jsme mohli naše uživatele ušetřit výrazných změn,“ dodal koordinátor žďárské pobočky osobní asistence Vladimír Učeň.