Rainbow page separator

Dotisk prvního dílu Žďárského uličníku bude k mání 15. října

Sobota, 3. Říjen 2020

Žďár nad Sázavou / V pořadí už druhý dotisk Žďárského uličníku I, který podrobně mapuje domy v někdejším Městě Žďáře, se objeví na pultech knihkupectví 15. října. „První vydání knihy v nákladu tisíc kusů vyšlo v roce 2012, později bylo dotisknuto ještě dalších 1700 kusů. Protože všechno už je vyprodáno a zájem o knihu je stále značný, rozhodli jsme se nechat vydat ještě dalších šest set kusů,“ sdělil žďárský místostarosta Josef Klement. Za publikaci zájemci zaplatí 299 korun a kromě knihkupectví bude k dostání například i ve žďárském informačním centru.
Žďárští historici a muzejníci z Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou, kteří za vznikem knihy stojí, do nového dotisku zapracovali taktéž některé nové poznatky, k nimž od té doby došlo.
Druhý díl Žďárského uličníku, jenž byl zaměřený na dřívější obec Zámek Žďár, respektive hlavně na klášter a pozdější zámek, vyšel v roce 2017 v nákladu 1500 kusů. Třetí díl a současně pokračování knihy orientované na Zámek Žďár se začal prodávat před Vánoci roku 2018. I ten byl vydán v nákladu 1500 kusů a jsou pod ním podepsáni žďárští muzejníci Miloslav Lopaur a Stanislav Mikule a navíc i bývalá dlouholetá pracovnice žďárského archivu Jana Fuksová.
Všechny tři publikace obsahují jak podrobné informace i příběhy jednotlivých domů, tak i některých obyvatel, často předtím nepublikovaných. Součástí je rovněž rozsáhlá fotodokumentace.