Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, uličník
Rainbow page separator

Dotisk Žďárského uličníku je opět téměř rozebrán

Pátek, 4. Leden 2013

zdarsky-ulicnik-lopaurŽďár nad Sázavou / Poslední výtisky publikace Žďárský uličník autora Miloslava Lopaura, jejíž dotisk v počtu tisíc kusů vyšel koncem roku, je opět již téměř rozebrán. Poslední výtisky knihy žďárského historika jsou k mání ve žďárském muzeu, v ostatních prodejních místech byl již kromě rezervovaných výtisků rozebrán. Cena publikace je 299 korun, kniha vyšla s podporou města a žďárského rodáka, jenž žije v USA.

Kniha Žďárský uličník přibližuje vzhled Žďáru nad Sázavou od jeho nejstarší historie až do roku 1948. Promlouvá ke čtenářům o osudech ulic, jež již dávno neexistují, stejně jako objekty, o nichž mají potuchy už jenom někteří pamětníci starého Žďáru.

Žďárský uličník obsahuje i přehled živností a institucí ve městě ve 30. a 40. letech minulého století. Publikaci doprovází 350 fotografií a výřezů z map, některé z nich byly publikovány poprvé.

Zástupci Žďáru nad Sázavou, ale nejenom oni, by do budoucna přivítali pokračování poutavé knihy, která by se pro změnu týkala historie někdejšího Zámku Žďár. Ten byl do sloučení s tehdejším Městem Žďár v roce 1949 samostatnou obcí.