Rainbow page separator

Drátenice Věra Studená z Kuklíku se stala mistrem výroby

Úterý, 16. Únor 2021

Kuklík / Na prestižní seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se zařadila Věra Studená z Kuklíku. Ocenění a titul získala za umění práce s drátem, kterému se věnuje od roku 2004. Je také aktivní lektorkou i propagátorkou drátenictví a její umění proniklo až do Francie, kde opakovaně vedla kurzy základů drátování pro krajany a pro obyvatele oblasti Provence.
Drátenice Věra Studená se s řemeslem seznámila přes odbornou literaturu a jako samouk si osvojila techniky drátenického kumštu. Od mládí se věnovala ručním pracím a především techniku a principy paličkování může v drátenictví bohatě uplatnit. V její produkci jsou zastoupeny vedle drátovaných kraslic, šperků, figurálních artefaktů či klobouků i kameninové a skleněné nádoby, talíře či stínidla lamp. K práci používá železný a měděný drát, který kombinuje s korálky, sklem či kamenem. Do roku 2018 byla členkou cechu českomoravských uměleckých dráteníků, kde získala mistrovský titul. Spolupracuje se spolkem Dráteník, s jehož členy představuje svoji tvorbu na výstavách. Drátenické umění prezentovala formou workshopu i ve Francii.
Titul Mistr tradiční rukodělné výroby uděluje krajské zastupitelstvo od roku 2016, nyní je na seznamu čtrnáct jmen. Snahou je ocenit mistry, kteří vynikají ve svém řemesle, ovládají postupy a technologii výroby, čímž pomáhají uchovávat tradice a předávají um dalším generacím. Titul může být ročně udělen nejvýše třem řemeslníkům.